breidingsplannen ook van doorslaggevend belang kunnen zijn. Aan de hand van de gevolgde procedure in Amsterdam stelde Dumont een rapport op voor het Haarlems gemeente bestuur. Hieruit bleek de adviserende en vooral sturende rol die van een directeur van Openbare Werken versus zijn op drachtgevend gemeentebestuur kon uitgaan. Doch ondanks Dumonts doortastende wijze van optreden voelde het conser- vatief-liberale college van b w van Haarlem weinig voor een in hun ogen 'revolutionair' grondbeleid en werd het voor stel verworpen39). Ook in de volgende jaren zouden Dumonts pogingen om de gemeente te overtuigen van de noodzakelijkheid om tijdig grondaankopen te doen lang niet altijd slagen. Het zou tot na de Eerste Wereldoorlog duren voordat de gemeente in deze haar houding zou veranderen. Toen ten behoeve van de uit breiding van de Amsterdamse Buurt langs de Zomervaart verschillende stukken grond werden onteigend of opgekocht begon het gemeentebestuur te begrijpen dat het zakendoen met betrekking tot de aan- en verkoop van grond een lucratie ve bezigheid was. Geleidelijk aan begon de gemeente zich actief op de markt van het uitverkavelen en doorverkopen van stukken bouwgrond te bewegen. Met behulp van een uitbreidingsplan trachtte Dumont het ge meentebestuur aan te geven voor welke doeleinden het be wuste grondgebied werd bestemd waarop de bebouwde kom van de gemeente zich de komende jaren zou uitbreiden. Uit breidingsplannen vormden dus het kader voor inrichting van de openbare ruimte van de woonwijken, hun straten, pleinen en bebouwing. Dat Dumont zelf nog de nodige ervaring met het maken en realiseren van uitbreidingsplannen moest op doen was wel duidelijk. Hij stelde zijn ontwerpen regelmatig bij of herzag onderdelen ervan op essentiële wijze. Toen het ontwerp van de Amsterdamse buurt van 9 november 1905 in de gemeenteraad werd behandeld publiceerde Dumont alweer een Plan van Uitbreiding met alle actuele detailplannen in een herbewerkte versie. Dit nieuwe plan gaf een goed inzicht in de werkwijze van Dumont en zijn opvatting over de stede- bouwkundige ontwikkeling van Haarlem. Wat was er nu zo kenmerkend aan Dumonts stedebouwkundige inzichten? Wanneer men zijn ontwerpen voor stadsuitbreidingen bestu deert dan valt direct op dat naast de volkshuisvesting op zich, de aanleg van een deugdelijk spoor-, wegen- en waterver- keersnet en goede verbindingen van de nieuwe wijken met het stadscentrum een zeer belangrijke rol in de totale struc tuur van zijn ontwerpen spelen. Bij zijn uitbreidingsplan voor de Amsterdamse buurt kwam

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 166