duidelijk naar voren dat Dumont allereerst de toegang tot de stad beoogde te verbeteren. Naast de al bestaande Langebrug bij de Burgwal ontwierp Dumont een brug over het Spaarne tegenover het Rozenprieel en een tweede brug tegenover het Zuiderhoutpark. De toegangsweg aan de Amsterdamse Vaart zou een breedte van maar liefst 28 meter krijgen 4°). En van wege de ligging van de buurt aan de zuidoostrand van het stadscentrum en de situering langs de verbindingsweg tussen de Amsterdamse Vaart en het Zuider Buiten Spaarne moest de stad zoveel mogelijk ontlast worden van het verkeer tussen Amsterdam en de kuststrook, en richting Leiden en verder. Omdat Dumont zich bewust was van het belang van goede verbindingen tussen Haarlem en de omliggende gemeenten pleitte hij herhaaldelijk voor regionaal overleg. Hij was in deze zijn tijd vooruit. Pas veel later zouden dergelijke ideeën worden gerealiseerd met de totstandkoming van de streek plancommissies. Noviteiten werden in de uitbreidingsplannen niet geschuwd. Zo ontwierp de ambitieuze directeur van Openbare Werken een haven4I) met industrieterrein, dat ook tegenwoordig nog Waarderpolder heet, en zette hij zich na vele en soms moeiza me onderhandelingen in voor de aanleg van een hooggelegen spoorbaan 42). Dit laatste was hoognodig want de spoorweg door de stad liep gelijkvloers met de bebouwde omgeving. Door toename van het verkeer waren de spoorwegovergan gen aan de Kruis- en Jansweg en wat het verkeer te water be trof de - te lage - draaibrug over het Spaame dermate druk belast dat zij voor steeds meer oponthoud zorgden. In 1908 was het nieuwe spoorwegtracée een feit. In 1912 besloot B w in beginsel tot het maken van een open spoor- en over- laadhaven aan het Noorder Buiten Spaame. Het havenont- werp werd om advies in handen gesteld van een daartoe sa mengestelde raadscommissie, genaamd Commissie van onderzoek in zake den aanleg van eene spoor- en overlaadha- ven 43). Dumonts uitbreidingsplannen getuigden van een vooruitzien de blik en boden een regeling van deze verkeerstechnische aangelegenheden. Zij waren bovendien zo van opzet dat nieu we uitbreidingen erop konden aansluiten. Voor een goede planning van de infrastructuur was dit van essentieel belang. Een ander kenmerk en tegelijkertijd uitgangspunt van zijn stedebouwkundige ontwerpen was Dumonts opzet voor de zone-indeling van industrieterreinen en van de woonwijken voor de aangetrokken werknemers. Omdat direct over de ge meentegrens in Schoten de Transvaalbuurt was gelegen, een arbeidersbuurt met voornamelijk woningen van slechte kwa- 167

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 167