liteit, lag het vanuit Dumonts planmatige optiek voor de hand om de polder ten oosten van het Noorder Buiten Spaarne te bestemmen tot een industriegebied, ontsloten door twee nieu we bruggen. Na de grenswijziging van 1927 zou hier inder daad voorlopig nog op kleine schaal - een industrieterrein verrijzen. Dumonts ontwerpen stonden bol van grensover schrijdende activiteiten op het gebied van de ruimtelijke orde ning. De Architectuurgids voor Haarlem spreekt in dit ver band zelfs van stedebouwkundig 'overspel' 44). Dit vormde echter tevens een complicerende factor bij de uitwerking van Dumonts plannen. De bouwactiviteiten dienden conform zijn ontwerpen immers juist over die gemeentegrens, en dus buiten de rechtskracht van zijn gemeenteverordeningen, plaats te vinden45). Dumont zelf stelde zich vooral pragmatisch op en wees zijn gemeente bestuur er op dat de buurgemeenten tenminste betrokken moesten worden bij de plannen, zodat het eigenlijke doel, na melijk het realiseren van bouwactiviteiten in die randgebie den, tot stand kon komen46). Het leek er op dat annexatie een must was om Dumonts bouwbeleid kans van slagen te doen geven. Het al lang bestaande vraagstuk van de annexatie kwam dan ook in een hernieuwde belangstelling te staan. In 1921 benoemde het Haarlems college van b w een raads commissie van advies inzake de grenswijziging47). De annexatiepolitiek zou de gemoederen in Haarlem nog ja ren bezig houden. Overtuigd van de noodzaak daartoe wenste het Haarlems gemeentebestuur het overleg inzake annexatie van de grensgebieden zo snel mogelijk te openen, doch de (nog) conservatieve(re) buurgemeenten Heemstede en Bloe- mendaal waren nauwelijks bereid tot medewerking en wisten de realisering van de verruiming van Haarlems grenzen tot 1927 uit te stellen4?). Bij de annexatie van 1927 kwamen het grootste gedeelte van de opgeheven gemeente Schoten, het westelijk deel van de eveneens opgeheven gemeente Spaarndam, alsmede gedeel ten van Bloemendaal, Heemstede en Haarlemmerliede/ Spaarnwoude bij Haarlem 49). Hierdoor werd het stedelijk grondgebied aanzienlijk vergroot. Met name in het 'nieuwe Haarlem-Noord' (het voormalige Schoten) kon daardoor op grote schaal woningbouw gepleegd worden. Dumont paste zijn uitbreidingsplannen voor dit gebied aan, daarbij rekening houdend met het reeds bestaande Schotense uitbreidingsplan van 1912. Om één grote bouwmassa te voorkomen ontwierp Dumont twee oost-west lopende groenstroken tussen de be bouwde omgevingen in, en wel bij de Algemene Begraaf plaats aan de Schoterweg en de Stadskwekerij aan de Klever-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 168