laan en een noordelijke groenstrook langs de zuidkant van de Jan Gijzenvaart, die ook enigszins verlegd en verbreed werd. Uiteindelijk werd van laatstgenoemde plan alleen het Scho- terbos - achter het Haarlemstadion - met het Noordersport park gerealiseerd. Dergelijke ruim opgezette groenstroken had Dumont in zijn vorige stedebouwkundige plannen nog niet toegepast. In de Amsterdamse buurt was daar de ruimte niet toereikend genoeg voor. De groenzones pasten wel in Dumonts opvattingen over stedebouw. Hij pleitte er immers voor om de scheiding wonen en werken (zie Transvaalbuurt en Waarderpolder) en in dit nieuwe stedebouwkundig plan ook recreëren in verschillende stadsdelen onder te brengen. Dit in tegenstelling tot de traditionele stadswijk waar deze functies juist door elkaar voorkwamen. Bouwactiviteiten Toen de verschillende deelplannen van Dumont, waarover eerder is gesproken, in 1906 door de gemeenteraad werden vastgesteld was er, ook landelijk gezien, juist sprake van een 'slappe periode' in de bouwwereld. Er werd minder gebouwd dan in voorgaande jaren. De particuliere bouwondernemers namen een afwachtende houding aan ten aanzien van de nieu we ontwikkelingen op de grond- en huizenmarkt en de daar mee samenhangende huurprijzen. Ook de hoge bouwkosten vormden een belemmering voor de woningbouw. Bovendien moesten de woningbouwverenigingen van voor de Woning wet van hogerhand eerst hun organisatie aanpassen aan de vergaande eisen van het systeem van toelating. Zoals reeds uiteengezet viel van het gemeentebestuur tot halverwege het tweede decennium van deze eeuw weinig medewerking te verwachten op het gebied van de sociale woningbouw. Te rughoudendheid was hier het motto. Dumont bouwde echter niet alleen voor arbeiders. In het nieuwe plan van uitbreiding van 1906 werd behalve de om vangrijke arbeiderswijk in het zuid-oostelijk deel van Haar lem - en vanwege de situering buiten de Amsterdamse Poort aan de weg naar Amsterdam Amsterdamse buurt geheten - ook het Oosterhout betrokken, dat toen nog binnen de ge meentegrens van Heemstede lag 5°). Dit zou, evenals het Zui- derhoutpark, een buurt voor de beter gesitueerden dienen te worden. Gezien de Heemsteedse zeggenschap over het ge bied zou Dumont zich niet met de bouwkundige zaken van deze nieuwe buurten bezig houden. In 1913 stelde de Heem- steedse gemeenteraad een plan voor villabouw vast, dat ont worpen was door Joseph Cuypers en Jan Stuyt. Rond de St. Bavo aan de Leidsevaart (1899) plande Dumont een midden standswijk. 169

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 169