gesteld. Dit betekende geenszins dat men er met handen en voeten aan gebonden was. Te allen tijde kon op onderdelen van het plan worden afgeweken. Tegelijkertijd stelde de ge meenteraad in november 1919 een verkeerscommissie in, die de opdracht kreeg om de verkeersproblematiek in de nieuwe ontwerpen te reguleren. Vanzelfsprekend maakte Dumont deel uit van deze nieuwe commissie 54). Een jaar later trad Dumont samen met de vrijzinnig-democratische wethouder mr. M. Slingenberg - de latere minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in 1935-1937 - tot de Commissie voor de Verkeerswegen toe, die landelijk opereerde55). In de geschiedenis van de Haarlemse volkshuisvesting is 1919 een belangrijk jaar. De vaststelling van een Algemeen Plan van Uitbreiding, op zich al een mijlpaal, stimuleerde ook de opvallend sterke toename van bouwactiviteiten die sedert dien plaatsvond. Dit werd met name teweeggebracht door mi nisteriële regelingen als de 'crisisbijdragen', rente- en materi- aalbijdragen die werden uitgevaardigd. Het was dan ook een logisch gevolg dat in tegenstelling tot voorgaande jaren waar in het particulier initiatief welig tierde, nu vrijwel uitsluitend woningbouwverenigingen deel uitmaakten van de aanbeste- dingspolitiek en bouwprogramma's die Dumonts plannen moesten invullen. In de jaren twintig werden verscheidene delen van het Algemeen Plan van Uitbreiding van 1919 inge vuld. De structuur van dit Plan is in grote lijnen terug te vin den in de Slachthuisbuurt, het deel van Kleverparkbuurt tus sen Meester Cornelisstraat en Kleverlaan 56) en het zuidelijk deel van de Leidsevaartbuurt en de Patrimoniumbuurt. Laatstgenoemde buurt werd begin jaren twintig ten noorden van de Kloppersingel door woningbouwvereniging Patrimo nium gebouwd57). De beide ontwerpers van deze alleraardig ste buurt, de architecten Tj. Kuipers en A. Ingwersen, hadden Dumonts uitbreidingsplan voor dit gebiedsdeel op verschil lende onderdelen gewijzigd. Door haar karakteristieke ont werp had de Patrimoniumbuurt iets weg van een besloten tuindorp. Slachthuisbuurt Een totaal nieuwe buurt was de Slachthuisbuurt, waar Du mont zijn stedebouwkundige ideeën optimaal kon realiseren. Met de bouw van deze nieuwe buurt werd in 1917 begonnen. In de Architectuurgids voor Haarlem worden Dumonts ont werpen voor deze buurt als volgt besproken: Over het alge meen doen de woonbuurten die op basis van Dumonts plan zijn uitgevoerd nogal steenachtig aan. Plantsoenen en voor tuinen zijn schaars. De architectuur is in het algemeen tame lijk droog. Een zekere verwantschap met de Amsterdamse 172

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 172