Invloed van de politiek De bouw van het Slachthuis, gezien richting centrum, ca. 1906. (Gemeentearchief Haarlem topografisch-historische atlas) School-architectuur zorgt hier en daar, zoals in de Hof van Egmond en de twee inhammen langs de Schalkwijkei sti aat, voor hoogtepunten Deze laatste karakteristieke huizen, gelegen aan de rand van de Slachthuisbuurt en door hun lig ging alle uitzicht hebbende over het Spaarne, waren ontwor pen door de bekende Haarlemse architect A.M.J. Sevenhuij- sen 59). Zij toonden enige verwantschap met de binnen tuindorpen toegepaste stedebouwkundige vormgeving. Voor noemde Architectuurgids omschrijft dit complex volkswonin gen als volgt: Het Complex aan de Schalkwijkerstraatweg en omgeving wekt de indruk van een pittoresk dorpsgezicht, ge modelleerd naar een soort ideaalbeeld van oud-Hollandse architectuurbo). In de loop van de jaren twintig zou de Slacht huisbuurt voltooid worden. Het zou één van Dumonts laatste 'ontwerpklussen' van een dergelijke schaal zijn Alhoewel Dumont niet politiek actief was, mag men aanne men dat hij voor de uitvoering van zijn plannen belang had bij een gemeentebestuur dat volkshuisvesting hoog in zijn vaandel had staan. Het is bekend dat de liberalen rond de eeuwwisseling en in de volgende decennia het laissez-taire - beginsel aanhingen. De sociaal-democraten echter, met in hun kielzog de vrijzinnig-democraten, zagen de slechte hy giënische woonomstandigheden als een groot kwaad en be schouwden verbetering van de woonomstandigheden voor de arbeiders als één van de essentiële voorwaarden voor het wel zijn van de arbeiders. 173

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 173