De bouw van de Nagtzaambrug over de Zomervaart, 1924. (Gemeentearchief Haarlem topografisch-historische atlas) den, maar hij aanvaardde deze niet. Wel werd hij per 1 maart 1919 benoemd tot lid van de Gezondheidscommissie, die on der andere de bouw- en uitbreidingsplannen moest beoorde len 65). Bovendien vestigde de Gezondheidscommissie meer malen de aandacht van het college van b w op de urgentie van de oplossing van het woningvraagstuk. Door het aanvaar den van deze functie naast het gemeenteraadslidmaatschap en dat van de Commissie van bijstand in het beheer der Openba re Werken en die der gemeentebedrijven kon Nagtzaam van uit diverse invalshoeken zijn invloed doen gelden Dat Nagtzaam zich voor de totstandkoming van goede arbeiders woningen in de door Dumont ontworpen Amsterdamse Buurt verdienstelijk heeft gemaakt moge blijken uit het feit dat - overigens op verzoek van de woningbouwvereniging "Onze Woning'6?) - na zijn overlijden in 1921 een straat en plein in deze wijk naar hem vernoemd werden en tevens de verbin- dingsbrug naar de eveneens door Dumont ontwikkelde Slachthuisbuurt6S). Inmiddels was in 1915, drie jaar na het verschijnen van de sdap in het lokale bestuur, de fractie verzesvoudigd, en in 1919 werden reeds 13 banken door sociaal-democraten inge nomen, zodat zij hun invloed op het vormgeven van het loka le beleid konden doen gelden Dat deze betrekkelijk late opkomst van de sdap in Haarlem samenhangt met het feit dat ook pas sinds 1917 het woningbouwprogramma de aandacht -- ii

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 175