Burgemeester M.A. Reinalda. (Gemeentearchief Haarlem topografisch-historische atlas) Afscheid en overlijden7I) 176 kreeg die het zo hard nodig had, is een hypothese die nog na dere uitwerking behoeft. Na het vertrek van Nagtzaam in 1919 uit de gemeenteraad werd M.A. Reinalda de belangrijkste man binnen de sdap- fractie. In dat jaar behaalde de sdap onder invloed van het al gemeen kiesrecht een overweldigende verkiezingsoverwin ning ten koste van de liberalen en werd daarmee Haarlems grootste partij. De sociaal-democraten en de confessionele partijen staken nu de handen ineen en stelden een politiek programma op waarin verbetering van de volkshuisvesting - met name middels nieuwbouw een belangrijk punt vormde. Het gemeentebestuur verleende voortaan medewerking aan het verkrijgen van rijkssteun voor woningbouwverenigingen ten behoeve van de bouw van sociale huurwoningen. Maar omdat onder het voorzitterschap van Reinalda de SDAP-fractie een gematigde koers voer kon van spectaculaire eisen op het gebied van woningbouw geen sprake zijn. Reinalda was se dert 1915 gemeenteraadslid en zou zich onder andere specia liseren in volkshuisvestingsbeleid 7°). Toen in 1923 de sdap voor het eerst een wethouder leverde, was het dan ook niet toevallig dat Reinalda tot wethouder van Openbare Werken werd benoemd. Gedurende zijn wethouderschap, dat tot 1928 zou duren, stond hij in direct contact met Dumont. Omdat van de sdap een positieve invloed op het volkshuisvestings beleid uitging, zal van enige samenwerking ongetwijfeld sprake zijn geweest. Beiden hadden dezelfde belangen: de bouw van goede woningen en opruiming van krottenbuurten. Krap vijf jaar na zijn pensionering zou Dumont op 69-jarige leeftijd overlijden. Ir. L.C. Dumont overleden. Een man wiens verdiensten voor Haarlem van onschatbare waarde zijn ge bleken, zo luidde de kop van het 'in memoriam'-artikel in de Oprechte Haarlemsche Courant van 24 juni 1935 72). En ver volgens: Als geen zijner voorgangers heeft de heer Dumont zich blijvende monumenten gesticht en onder Haarlems bouwmeester zal zijn naam zeker pronken in de rij der bes ten 73). Dumont was 28 jaar directeur geweest van Openbare Werken en dat was zeker in ruimtelijke en architectonische zin - niet ongemerkt voorbij gegaan. De waardering voor zijn werk bleek bij zijn 25-jarig jubileum in 1927 74), waarbij hij een gemeenteonderscheiding in ontvangst mocht nemen, en bij zijn afscheid als gevolg van het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd in 1930 75). Eerder al, op 24 mei 1913, waren zijn verdiensten erkend in zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje van Nassau 76). Het is gebruikelijk dat bij dergelijke feestelijke gebeurtenissen een evaluatie van het ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 176