Het grafmonument Orpheus van prof. dr. Jan Bronner. (fotograaf onbekend) Restauraties leefden om tot aanpassing van gebouwen en/of hun omge ving over te gaan. De advisering van de monumentencom missie zal betrokken worden bij de integrale bestuurlijke af weging. Het is duidelijk dat in die situaties enige tussenruimte ontstaat tussen onderzoek/advies en besluitvor ming over plaatsing op de lijst. Ten tweede is een terughoudend beleid gevoerd ten aanzien van de gemeentelijke lijst hangende de uitkomsten van het Monumenten Inventarisatie en Selectie Project. Dubbel werk moest voorkomen worden en gemeentelijke voorbescherming van mogelijk toekomstige rijksmonumenten zou zoveel extra werk geven dat het eerder vermelde capaciteitsgebrek de weg blokkeerde. Het enige in 1992 geplaatste object is het grafmonument 'Or pheus' uit het oeuvre van prof. dr. Jan Bronner. Dit monu ment is in 1918 gemaakt voor het graf van Willem Robert, bij leven dirigent van het koor 'Zang en Vriendschap'. Het is in Franse kalksteen, Euville, uitgevoerd en heeft vroege stijlken merken van de beeldengroep Hildebrand met kubistische trekken, bestaande uit een beeldje met een door Mari Andriessen herstelde hand - in tempelachtige omhulling. Het grafmonument wordt na restauratie c.q. conservering in het concertgebouw te Haarlem geplaatst als gedenkmonument. In 1992 zijn 35 (deel-)restauraties van particuliere panden op geleverd. Zij zijn hierna vermeld. In 1991 omvatte de lijst 48 panden. Voor de hand liggend is dan de gedachte dat de res tauratiebehoefte kennelijk vermindert, wat niet het geval is. Een reden zou kunnen zijn dat onvoldoende geld aanwezig is voor de restauraties, subsidie- en/of eigen geld. Het vermoe den bestaat dat dit een rol speelt, de grootte van die rol is ech ter niet goed aan te geven. Bij de vergelijking speelt ook een rol dat in 1991 5 panden opgenomen zijn die eveneens en voor dezelfde werkzaamheden in de onderstaande lijst voor komen. De oplevering, een heldere peildatum, vond namelijk in 1992 plaats. Bij twee van de panden is een nadere beschrij ving opgenomen. Overzicht opgeleverde restauraties 1992 Barteljorisstraat 6 Burgwal 3 zwart Burgwal 3 rood Doelstraat 25 Frankestraat 27 RM voorgevel RM casco woningverbete ring RM casco woningverbete ring BB voorgevel RM kap gevels 192

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 192