het 'weeshuis van den Blok'. De (doopsgezinde) Vlaamse Gemeente in den Blok, waartoe Nicolaas Billaerts en Tanne- ken van Pilcken, stichters van het weeshuis, behoorden, is in dit opzicht naamgeefster. Toen het weeshuis in 1874 verhuis de naar de nieuwbouw aan de Kleine Houtweg werd het pand kort verhuurd en in 1875 door Kleyweg Dyserinck gekocht. Hij verbouwde het tot woningen. Begrijpelijk dat men toen ook de gevelsteen met de tekst Die de Weesen spijst, spijst de Heer 1634 meenam en in - de achtergevel van - de nieuw bouw plaatste. Een betrekkelijk normale ontwikkeling in stedelijke gebie den, voordat de regulering met bestemmingsplannen die te genhield of tenminste remde, was dat vanuit woonkamers aan de straatzijde ook nering gedreven ging worden. Zo ontstond in dit pand door schaalvergroting in de handel, mogelijk ge maakt door de omvang van het pand, een winkel met boven woning. In juni 1987 hebben de eigenaren van het perceel de heer Y. Braaksma (architect) verzocht een plan te ontwikkelen voor de restauratie van het pand. Na vooroverleg met de diverse gemeentelijke instanties diende de architect medio 1990 een vergunningsaanvraag in om het pand te wijzigen van een winkel met bovenwoning tot een winkel met daarboven een atelierruimte en drie appartementen. Na de positieve adviezen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (rdmz) en de Monumentencommissie van Haarlem werd in november 1991 de vergunning ingevolge de Monumentenwet 1988 ver leend. Vervolgens onderzocht de architect de financiële haalbaar heid van het plan. Na enige bezuinigingsronden bleek het plan haalbaar en werd met een aantal aannemers een aanbe steding gehouden. Hieruit kwam voort dat de fa. Woudenberg uit Ameide de restauratie zou gaan uitvoeren. Na de toetsing van de begroting door de afdeling monumentenzorg werden de diverse subsidies aangevraagd. Eind 1991 waren de navol gende beschikkingen afgegeven: restauratiesubsidie van het rijk (brrm) door de rdmz, eigenaar-verhuurderssubsidie (vhw '87) door de dienst volkshuisvesting van de gemeente Haarlem en gemeentelijke restauratiesubsidie (gssv 3) door de monumentenzorg. De eigenaren wilden graag gebruik maken van de mogelijk heid die de gemeente Haarlem sinds 1987 samen met het Na tionaal Restauratiefonds (nrf) biedt van een totaalfinancie ring. Deze financiering gaat uit van lening van de totale bouwkosten van de restauratie, waar de nog te ontvangen subsidies in zijn verwerkt. Na ondertekening van de akte be-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 194