telijk naar beneden dreigt te komen. Voorzieningen werden geëist. Dat en een intensief overleg over subsidiemogelijkheden leid de tot de beslissing dat uitvoering van het restauratieplan ter hand genomen kon worden. En zo geschiedde. Gemeentelijke werken Ook de gemeente verrichtte werkzaamheden aan monumen ten in haar bezit. Een deel daarvan is hierna niet genoemd omdat opleveringen niet in 1992 plaatsvonden. Daarover een volgend jaar meer. Werkzaamheden die in 1992 voltooid werden en om diverse redenen hier vermeld worden betreffen het Proveniershof en -huis, Tuinwijk Zuid, Frans Halsmu seum, de Gemeentelijke Kredietbank en het Stadhuis. Geschiedenis van het gebmik Waar thans het Proveniershuis is gelegen bevond zich in de vijftiende eeuw het vrouwenklooster van Sint Michiel. Dit werd in 1414 gesticht en besloeg grofweg het gebied omslo ten door Grote Houtstraat, Doelstraat, Lange Annastraat en de huidige Kerkstraat. Tijdens de Reformatie werd het kloos ter van St. Michiel met plundering bedreigd bij gelegenheid van de zogenaamde Haarlemse Noon op 29 mei 1578- Daar na vervielen de kloostergoederen aan de stad en werden ge deelten van het oude klooster voor andere doeleinden in ge bruik genomen. Ondertussen maakte men plannen om het complex in te richten tot Stadsdoelen ten behoeve van de zo genaamde Oude Schuts, die hun doelen in de grote stads brand van 1576 verloren hadden. Het erf van het St. Michielsklooster was als doelveld zeer ge schikt. De bijbehorende gebouwen echter voldeden niet vol doende aan de behoeften van de schutters, zodat zij een ver zoek tot de stadsregering richtten tot het mogen bouwen van een nieuw doelengebouw. Het ontwerp werd opgedragen aan de fabriekmeester, het hoofd van de stedelijke dienst die te genwoordig Sector Gemeentewerken wordt genoemd. De lei ding van die dienst bestond in 159° twee fabriekmeesters. Willem den Abt als stadsmetselaar en Pieter Pieterszoon als stadstimmerman. Het ontwerp voor het nieuwe gebouw is wel eens toegeschreven aan Lieven de Key, omdat men zijn Vlaamse uitbundigheid in enkele details meende te bespeu ren. Maar hij kwam pas later, op 28 oktober 1591, als steen houwer in dienst van de stad Haarlem. Hij volgde Willem den Abt als stadsmetselaar pas op in 1620. In de thesauriers rekening van de stad Haarlem van 1591 wordt een post van 225 pond gevonden die betrekking heeft op het maken van 197 PROVENIERSHOF EN -HUIS

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 197