een bestek. Op het eind van 1592 was het werk zover gevor derd, dat in november burgemeesters met de kapiteins en an dere bevelhebbers van de schutterij een vergadering hielden in de Nieuwe Doelen. Wat het gebouw kenmerkte als St. Joris Doelen was het beeld van Sint Joris te paard, die met zijn lans de draak doorsteekt, op de natuurstenen toegangspoort aan de linkerzijde van de voorgevel. Het bovenstuk is begin achttiende eeuw van die poort afgenomen om plaats te maken voor de huidige over- bouwing met een verdieping, aansluitend op het aan de zuid zijde grenzende huis. Aan de andere hoek bevond zich een klein hoekhuis aan de Doelstraat met fraai bewerkte boven verdieping en dakvenster, in Hollandse Renaissancestijl. Dit huis is door de verbreding van het begin van de Doelstraat in 1888 verdwenen. Een schuine muur verbindt sedert dien de voorgevel van het Proveniershuis met het huidige eerste huis in de Doelstraat. Het meest noordelijke gedeelte van de gevel van het Prove niershuis aan de Grote Houtstraat was en is nog steeds fraai bewerkt en uitgevoerd in de Hollandse Renaissancestijl. Deze gevel vormt samen met de gevels van de Vleeshal (wèl Lie ven de Key) één van de mooiste Renaissance-gevels in ons land. De dwarsvleugel tussen het hoofdgebouw en de poort bevatte de grote zaal, waarin de schutters konden vergaderen en waarin ook de grote feestmalen plaats vonden. De grote vertrekken achter de Renaissancegevel dienden waarschijn lijk voor bijeenkomsten van officieren en onderofficieren. De later genoemde capiteinscamer, waar soms zelfs een schut tersstuk de wand versierde, was denkelijk het grote vertrek beneden. Op de duur bleek het handhaven van twee doelengebouwen voor de Krijgsraad te bezwaarlijk; het onderhoud van beide gebouwen en de salarissen der kasteleins wogen niet op tegen de geringe inkomsten. Burgemeesters besloten dan ook op 4 december 1681, dat één doelen ten dienste van de schutterij genoeg zou zijn en meenden dat de andere beter tot een 'Hee- renlogemenf of Stadsherberg zou kunnen worden geappro- bieert. Zij wezen daarvoor de St. Joris- of Nieuwe Doelen aan, die verbouwd werd tot een herberg, die weliswaar Stads herberg werd genoemd, maar niet door de stedelijke overheid werd geëxploiteerd. De onderneming liep op niets uit en, na de wisseling van een aantal kasteleins die de exploitatie ook niet rond kregen, werd in 1704 door de Vroedschap van Haarlem besloten het Hee renlogement in gebruik te nemen als een Proveniershuis. Daarbij werden niet alleen verscheidene vertrekken in het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 198