voormalige Heerenlogement zelf, speciaal op de bovenver dieping, voor proveniers ingericht, maar tevens werden de huizen in de Kerkstraat en de St. Annastraat heringedeeld. Rondom de binnenhof ontstond in de loop van de tijd een dubbele rij van woningen, de zogenaamde binnen- en buiten ring. Een goede beschrijving van het Proveniershuis is ons overgeleverd door het manuscript van Pieter Langendijk, die zelf een der meest bekende bewoners van het gesticht is ge weest (ca. 1750). De grote zaal of voormalige schutterszaal was de eetzaal der proveniers geworden. Uit deze zaal kon men door kruisvensters uitzien op de Grote Houtstraat. Aan de andere kant van de eetzaal (die dus de gehele breedte van het gebouw besloeg) had men door vijf schuiframen uitzicht op een met klinkers geplaveide binnenplaats en op de grote tuin. Een groot deel van het leven der proveniers speelde zich af in deze grote eetzaal. Geleidelijk aan verdwenen de proveniers en werden in het be gin van de negentiende eeuw de meeste woningen als huur huizen aangeboden. Gevolg hiervan was ook, dat in het begin van die eeuw de grote eetzaal buiten gebruik raakte en afzon derlijk werd verhuurd zoals bijvoorbeeld als Departementale School van het departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De Maatschappij had het voornemen met deze school gedurende de wintermaanden (oktober- maart) volksonderwijs te verschaffen aan minvermogenden. Het aantal proveniers slonk door uitkoop of overlijden, in 1821 waren nog slechts twee proveniersters, één provenier en één kostkoper over. De grondlasten werden toen al door de stad betaald en ook blijken in die tijd de percelen van het voormalige Proveniershuis eigendom van de stad Haarlem te zijn. Op 12 december 1866 besloot de Gemeenteraad van Haarlem om alle huren van de woningen, die bij het Prove niershuis hoorden, tegen 1 mei 1867 op te zeggen. Het stond de bewoners vrij zich al dan niet voor een nieuwe huur aan te melden. Van 1866 tot 1882 was de Burgeravondschool in het Prove niershuis gevestigd. In sommige verslagen van de toestand der gemeente Haarlem (onder andere 1871) wordt gesproken over de lokaliteiten, welke deze school in gebruik had: bene den een grote tekenzaal (14 x 672 m), twee kleinere klasselo kalen en een dito lokaal voor Natuur- en Scheikunde, boven wederom een grote tekenzaal (17 x 7 m) en nog twee kleinere klasselokalen. In 1874 moesten deze lokaliteiten nog gedeeld worden met de klassen van de toen pas opgerichte hbs met 3-jarige cursus. Naast gemeentelijke scholen als de Burgerschool voor Lager 199

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 199