wezen. Daartoe behoorde nu ook de inrichting van stempello kalen voor werklozen. In het Proveniershuis diende eveneens zo'n stempellokaal gevestigd te worden. In 1951 werd de Dienst voor Sociale Zaken, zoals Maat schappelijk Hulpbetoon na de Tweede Wereldoorlog was gaan heten, verplaatst naar Raamsingel 2 en kon men over de vrijgekomen ruimte in het Proveniershuis gaan beschikken. Tijdelijk waren de Dienst Bescherming Bevolking, alsmede enkele verenigingen daarin ondergebracht. Door de Gemeen teraad is toen op 27 augustus 1952 besloten de Dienst voor de Huisvesting naar het Proveniershuis over te brengen. De voormalige regentenkamers werden in 1955 in gebruik geno men door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. In i960 werd door het bedrijf Openbare Werken een voorstel tot grondige restauratie gedaan. Pas in 1992 zou daaraan uit voering worden gegeven als sluitstuk op het gefaseerde her stel van het gehele complex dat vanaf 1968 gaande is ge weest. In september 1988 besloten Burgemeester en Wethouders dat alle gemeentelijke diensten in zes sectoren verdeeld moesten worden. Dit hield in dat Huisvesting - inmiddels 'Woonruimteverde ling' - ergens anders moest worden ondergebracht en voor het Proveniershuis weer naar een nieuwe bestemming werd gezocht. Tijdelijk werd de gemeentelijke ombudsman in het pand geplaatst, maar een permanente bestemming bleef het doel. Uiteindelijk resulteerde dat in een combinatie van twee winkelruimten en vier ruime woningen. Restauratie proveniershuis In de jaren tachtig was de Projectgroep Woonhuismonumen ten actief bezig met de herbestemming van vervallen/leeg staande monumenten in gemeente-eigendom. Zo werd het Proveniershuis ook bij de projecten betrokken en kwam de vraag aan de afdeling monumentenzorg van Openbare Wer ken (vanaf 1-1-1991 Gemeentewerken afdeling bma) en aan het Gemeentelijk Woningbedrijf (vanaf 1-1-1993 woning bouwvereniging 't Sant) of zij wilden onderzoeken of het haalbaar was om in het Proveniershuis ook woningwetwonin gen te realiseren zonder het karakter van een van Haarlems bekendste monumenten te veel aan te tasten. Er zijn vele voorstellen gedaan en er is druk gerekend, maar alleen wo ningwetwoningen onder de huurgrens waren niet haalbaar, zodat naar een andere bestemming moest worden gezocht. Dit heeft uiteindelijk geresulteerd in een combinatie wonen en winkels ofwel 'wonen boven winkels'.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 202