gebracht. Op de kop van de gevel waren nog gedeeltes van natuurstenen speklagen aanwezig. De verkankerde bakstenen zijn vervangen door nieuwe stenen die speciaal voor deze ge legenheid zijn gebakken op kleur, samenstelling en formaat. Van het natuursteen zijn de ontbrekende en vergane delen bij gemaakt. Ontbrekende ornamenten en stukjes van de natuur stenen onderdelen zijn met een speciale mortel gerepareerd. Vervolgens is het natuursteen, volgens oorspronkelijk ge bruik, geschilderd, alleen niet geheel volgens alle oorspronke lijke kleuren, want dan zouden de kleuren blauw, rood en bladgoud ook teruggebracht moeten worden en dat is uit fi nancieel oogpunt niet meer haalbaar. De afronding van de restauratie viel precies vierhonderd jaar na de toenmalige (herbouw) I592> besloten werd om dit in de gevel vast te leggen. Restauratie proveniershof De woningen dateren uit verschillende periodes van de ze ventiende en achttiende eeuw en zijn in de loop der eeuwen aan elkaar gebouwd. In 1968 is gestart met de eerste fase van de restauratie van de woningen aan het Hof en de omliggende buitenring. De wo ningen van de Kerkstraat staan mg aan mg gebouwd met de woningen aan het Hof. Tussen de woningen van de Doel- straat en het Hof bevindt zich een brandgang. De woningen zijn in totaal in tien fasen gerenoveerd, de laatste fase bestond uit Kerkstraat 7 en 9, Grote Houtstraat 142EE en 142Z. De woningen zijn nu zoveel als mogelijk was naar de normen van deze tijd aangepast. Zo kreeg iedere woning een badgele genheid (deze was niet aanwezig), een toilet, dat niet ontbrak, maar de aanwezige sekreten zaten in de keuken en waren zo klein (afmetingen inwendig van 75 x 85 cm, wat niet vreemd was in die tijd), dat wilde men gaan zitten er een extra deur tje, dat scharnierend aan de deur zat moest worden uitgeklapt, zodat een haakse hoek ontstond waardoor je je benen nog een beetje kwijt kon. Men had in de loop der jaren nog wel de emmers vervangen door een closetpot met een spoelinrich- ting. Daar de toiletten verplaatst moesten worden en de trappen naar de verdieping in de hal moesten komen, is een gedeelte van de plattegrond gewijzigd. Er zijn ook nieuwe trappen ge maakt. De bedsteden en schouwen in de woningen aan de Kerkstraat en Grote Houtstraat 142Z (alleen de schouw), met de nog ori ginele betegeling, zijn allemaal gehandhaafd, de ontbrekende houten delen zijn bijgemaakt en ontbrekende tegels zijn aan- 207

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 207