aan deze woningen kwam voort uit het feit dat de woningen overgedragen moesten worden aan het Gemeentelijk Wo ningbedrijf. Het kon de woningen alleen overnemen wanneer deze geen achterstallig onderhoud zouden hebben. Van het Rijk kon een eenmalige subsidie voor het onderhoud worden verkregen maar dan komt het complex de eerste 25 jaar niet meer voor subsidie in aanmerking. Dit uitgangspunt leidde tot een volledig cascoherstel, alle ko zijnen, ramen, deuren, dakkapellen, plantenbakken werden nagekeken en indien nodig vernieuwd en/of voorzien van nieuwe dorpels en stukken stijl. Hetzelfde was het geval met de goten, dakpannen, de platte daken, schoorstenen en het metselwerk. In de woningen werden, indien nodig, keukenblokjes, toilet ten en dergelijke vernieuwd. Bij sommige woningen werd ook het stucwerk grondig aangepakt. Het geheel is bovendien op het schilderwerk geïnspecteerd, resulterend in een flinke schilderbeurt. Aangenomen mag worden dat, wat het casco betreft, er inder daad weer de eerste jaren geen omkijken naar is, althans, dat het altijd nodige omkijken niet zal leiden tot werk van om vang. Dit wooncomplex van J.B. van Loghem is op diverse plaat sen uit diverse invalshoeken beschreven. In dit bestek daar aan iets toevoegen is niet zinvol, beter een keer één volledig verhaal. Slechts twee elementen in het kader van het jaarover zicht. De restauratie dan wel het groot onderhoud een tour de force van subsidiegevers, de bouwers én de bewoners werd in 1992 afgerond. Hoewel (bijna) altijd werk waarop teruggekeken wordt beter had gekund, mag het resultaat zeer zeker gezien worden. Voor de wijze waarop het behoud van dit monument gestalte moet krijgen is van belang dat door de gemeenteraad besloten werd dat de woningen afzonderlijk verkocht mogen worden, hetzij aan de bewoners, hetzij na leegkomen aan anderen. Contractueel zijn waarborgen voor de handhaving van de eenheid geschapen, een dergelijke splitsing brengt echter zon der meer extra zorg, wellicht extra problemen mee. Vermelding van de hierna beschreven werkzaamheden is met name gedaan omdat het museum een zo grote publiekstrekker is, dat aanpassing van de ingangspartij, ook al heeft deze ach ter de voordeur plaatsgevonden, opvallend is. 209 TUINWIJK ZUID FRANS HALSMUSEUM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 209