De nieuwe centrale werd gesitueerd op de plek van de daar aanwezige herentoiletten met uitbreiding naar de kloostergan gen. Het voordeel van deze plek was dat nu tevens vanuit deze centrale toezicht gehouden kon worden op het binnen komende publiek vanuit de Jacobijnestraat. Het plan werd door Gemeentewerken afdeling bma, ing. Steef van der Veldt en Martin Busker, ontworpen. Moeilijkheden voor het ontwerp waren: - De niveauverschillen te overbruggen. - De aantasting van de kloostergangen. - Een nieuwe plek te vinden voor de toiletten. De oplossing ten aanzien van de niveauverschillen werd ge vonden door de vloer van de ruimte 20 cm los te houden van de natuurstenen vloer in de kloostergangen. Dit wordt versterkt door onder de 'zwevende' vloer verlichting aan te brengen. Om de ruimte van de kloostergangen zo min mogelijk aan te tasten werd symmetrisch tussen een van de bogen van het ge welf (vroeger zat hier een kozijn) een doorbraak gemaakt. Het geheel moest zo luchtig mogelijk worden gehouden, goed tot uitdrukking gebracht door het gebruik van speciaal ontworpen zeer slanke staalprofielen en de getinte spiegels. Om de lage ruimte meer lucht en licht te geven en de gewelf constructie te accentueren kreeg de centrale een bolvormige afsluiting. De zeskantige centrale vormt hiermee één geheel met de omgeving. De bergruimte bij de voormalige telefoon ruimte werd tenslotte geschikt gemaakt voor twee toiletten. De nieuwe telefooncentrale werd op 29 april door de burge meester in gebruik genomen. Fractiekamers Hier is niet zozeer sprake van een belangrijke wijziging in bouwkundige zin, wel in bestuurlijke zin. Reeds vele jaren bestond de behoefte bij de raadsfracties om een 'thuis' te heb ben in het stadhuis. Deze behoefte werd met verloop van tijd duidelijker geuit en uiteindelijk werd besloten dat fractieka mers zouden worden gerealiseerd in het kader van de vele verhuizingen die zouden plaatsvinden samenhangend met de in gebruik name van de kantoorruimten in het Brinkmanncen- trum en de gemeentelijke reorganisatie. Leegkomende ruim ten in de Prinsenhofvleugel, boven de Raadszaal, werden in gericht. Bovendien werd een sleutelplan ontwikkeld en uitgevoerd dat het mogelijk maakt dat raadsleden hun ruimte kunnen bereiken ook al is (de rest van) het stadhuis gesloten. Op deze wijze is het mogelijk de gemeentelijke bestuurlijke vergaderingen, Raad, b&w, Commissies en Fracties, in het 212

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 212