Uiteraard deed onze vereniging weer mee aan de Open Mo numenten Dagen op n en 12 september, die dit jaar gecom bineerd werden met de Vaardagen. In de Hoofdwacht, die twee dagen open was, werden vele honderden bezoekers ont vangen. Delft was op 19 september het doel van de jaarexcursie, waaraan 120 leden deelnamen. Op het programma stonden onder andere een bezoek aan de Porceleyne Fles, de Oude en Nieuwe Kerk, het Prinsenhof-complex en het museum Lam bert van Meerten, een rondvaarttocht door de grachten en een historische rondwandeling. Op 12 december kwam een aantal (bestuurs)leden van onze zustervereniging Oud Hoorn in Haarlem op bezoek. Na een ontvangst op de Hoofdwacht door onze voorzitter, werd het gezelschap door bestuurslid Delleman meegenomen voor een dagje Haarlem, met onder andere een rondleiding door de Bavo en een stadswandeling door de Burgwal. Oud Hoorn is opgericht in 1912 en telt maar liefst ruim 1600 leden. De laatste activiteit van het jaar was de aanbieding in de Schoterburcht door voorzitter Van Luyken aan de heer E. Stoové, directeur van de sector Welzijn van de gemeente van deel 13 van de Haerlem-reeks: 'Bij volstrekte onvermijdelijk heid'. De eerste jaren van het officiële Burgerlijk Armbestuur 1857-1870 van de hand van Dirk Munsterman en Joop Porte- gies. Lezingen Dit jaar zijn voor onze leden (én overige belangstellenden) vijf lezingen georganiseerd: vier in het Teylers museum, één in de synagoge aan het Kenaupark. Op 28 april hield drs. J.J. Temminck een lezing over 'De straat waarin wij in Haarlem wonen'. Dit naar aanleiding van het 40-jarig bestaan van de straatnamencommissie, waarvan hij voorzitter is. Op 20 mei hield dr. P. Biesboer een lezing met dia's over de 'Ontwikkeling en bloei van de Haarlemse landschapsschil derkunst in de 17e eeuw'. In deze lezing kwamen grafici als Goltzius en Visscher en schilders als Salomon en Jacob van Ruysdaal, Van Goyen, Van Santvoort, Molijn en Van Ostade voor het voetlicht. Tijdens de jaarvergadering op 23 juni werd door Bemadette van Woerkom, winnares van de Haerlem-prijs, een lezing ge houden over 'De Joodse gemeenschap in Haarlem in de twee de helft van de 19e eeuw', waarbij de demografische groei, het religieuze, culturele en sociale leven en de ontwikkeling van de sociaal-economische positie van de Haarlemse joden aan de orde kwamen. 217

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 217