Op 24 november hield prof. dr. E.K. Grootes een lezing over 'Haarlemse rederijkers in de nadagen van de bloeitijd'. Grootes gaf daarin een schets van de betekenis en plaats van rederijkers in het stedelijk leven en van hun neergang waar van na 1620 sprake lijkt. De lezingencyclus werd op 21 december afgesloten door drs. C. van Steijnen met 'Dickens in Haarlem', een speurtocht naar antwoorden op vele intrigerende vragen over Dickens in relatie tot Haarlem en Haarlemmers als Beets, Busken Huet, Van Deyssel en Bomans. Monumentenzorg Een van de belangrijkste doelstellingen van de Vereniging Haerlem is de zorg voor en het behoud van Haarlems cultu reel erfgoed in het algemeen en Haarlemse monumenten in het bijzonder. Op dit punt is voortdurende alertheid geboden. Over het verslagjaar is in dit opzicht zeker het een en ander te melden. Ten aanzien van het Grote Huis op Els wout heeft het bestuur als standpunt ingenomen: elk streven en elke bestemming die aansluit bij de cultuurhistorische betekenis van het Grote Huis en die dit pand en omgeving respectvol wil bewaren, heeft in beginsel onze ruggesteun. Met betrekking tot de molen De Adriaan heeft het bestuur aan wethouder Gudde van stadsvernieuwing laten weten dat wij voor herbouw zijn en dat wij initiatieven in die richting graag ondersteunen. Het bestuur heeft zich voorts uitgesproken voor behoud van de monumentale H. Hartkerk aan het Kleverpark van archi tect P.J. Bekker, leerling van de befaamde bouwmeester P.J.H. Cuypers. Tot bij de Raad van State hebben wij gepleit voor bescher ming als monument van de villa Eikenrode te Heemstede, topwerk van architect prof. J.A.G. van der Steur. Zoals be kend is deze villa, hangende de beschermingsprocedure, op 27 oktober vernield en door brandstichting grotendeels ver woest. Tezamen met de bond Heemschut en de Vereniging Oud Heemstede/Bennebroek hebben wij tot de hoogste in stanties aangedrongen op een diepgaand nader onderzoek. Tevergeefs. Het rechtsgevoel van velen is door deze gang van zaken ernstig geknakt. Bezwaren zijn geuit tegen een nieuwbouwplan op de open plek aan het Spaarne naast de zeventiende-eeuwse panden die bekend staan als De Olyphant. Het bestuur is niet tegen elke nieuwbouw op deze plek, maar deze zal dan wel veel beter moeten worden afgestemd op het aanwezige, onvervangbare cultuurgoed. 218

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 218