Necrologieën Johannes Maria Bartelsman 7 april 1917-22 september 1992 Joop Bartelsman werd op 7 april 1917 in Amsterdam gebo ren. Een echte Amsterdammer is hij nooit geworden, want op achtjarige leeftijd verhuisde hij naar Haarlem, waar zijn vader emplooi had bij de drukkerij van Enschedé. Min of meer toe vallig kwam hij, na zijn mulo-jaren op de Gedempte Oude Gracht en zijn handelsavondschool, in de broodbakkers branche terecht, bij de NV Electrische Luxe Broodfabrieken H. Franken jr. - Hofleverancier. Na 23 jaar werd het de co-op in Rotterdam en toen vooral kon Joop Bartelsman zich ten volle ontplooien als Nederlands meest inventieve 'broodbe zorger'. Als lid van het Genootschap voor de Bakkerij was hij de man, die naar Amerikaans voorbeeld ook voor Nederland een 'Dag van het brood' organiseerde. Op 7 oktober 1976 was het de eerste Dag, de dag ook van een glunderende Joop, toen landbouwminister Van der Stee op zijn departement een Hol lands/Friese broodmaaltijd als ontbijt aangeboden kreeg. Ui teraard werd Joop Bartelsman voorzitter van dat genootschap, en natuurlijk werd die Dag een volle Week. Haarlem heeft in middels vele van die dagen en weken beleefd. Het verbaasde niemand, dat deze, altijd goedgemutste, bedrij vige promotor van het brood voorzitter werd van de Nationa le Stichting Voorlichting Brood. Er kwam zelfs een Bartels man Promotie Trofee, die laatstelijk nog gewonnen werd door de Groep Echte Bakkers Haarlem. Bij zijn afscheid van de Stichting maakte Joop Bartelsman een bloemlezing uit vermakelijke en opmerkelijke teksten in advertenties en ande re publikaties, het brood betreffende zoals bijvoorbeeld: 'Wormen bieden kwekers een goed belegde boterham'. Hij had in de loop der jaren een fraaie verzameling van dergelijke fenomenen aangelegd, en gebundeld onder de titel Broodje Anekdootje. Maar Joop Bartelsman was méér dan een olijke propagandist om den brode. In zijn jonge jaren was hij bijzonder actief in de parochie van de Spaamekerk, ten tijde vooral van de fa meuze pastoor Jan de Vlieger. Toen ook kwam hij over de 225

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 225