vloer van het gezin Habraken, waaruit hij een der dochters plukte met wie hij trouwde. Vader Habraken was directeur van de drukkerij van het Sint Jacobs Godshuis aan de Hage- straat/Antoniestraat. Een oudere generatie Haarlemmers zal zich de tragedie-Habraken nog herinneren. Habraken had eind 1944, toen de bevrijding in zicht leek, op verzoek van de illegaliteit affiches gedrukt die in de bevrijdingsdagen ge bruikt zouden worden. Vermoedelijk ten gevolge van verraad viel de drukker in handen van de Duitsers en werd naar St. Pancras, even boven Alkmaar, gevoerd en daar gefusilleerd. Zijn schoonzoon Joop Bartelsman bundelde (1980) een aantal documenten rond dat drama tot een familie-gedenkschrift on der de titel 'Vergeet hem niet dien braven man, dien man van d'oude stempel' (tekst bidprentje). Joop Bartelsman heeft zich in latere jaren zeer verdienstelijk gemaakt in de parochie van Overveen, waar hij met zijn gezin woonde. Hij is op verscheiden terrein bezig geweest maar vooral als voorzitter van het parochiebestuur. Hij ontpopte zich opnieuw als een knap en nauwgezet organisator, een man ook die vlot contacten wist te leggen en die door zijn ge moedelijke, niettemin kritische benadering van zijn medewerk(st)ers tot veel in staat bleek. Zakelijk als hij ook kon zijn was hij de uitgelezen figuur om het parochiële res tauratiefonds voor te zitten. De Overveense kerk had name lijk een stevige opknapbeurt nodig, het meest was wel de to ren aan herstel toe. Het was aanvankelijk nog maar de vraag of de toren behouden kon blijven. Joop Bartelsman heeft er al zijn energie in gestoken om de toren te redden en daarmede het karakteristieke dorpsgezicht ter plaatse. Hij wilde het ken nelijk geen tweede keer beleven, dat zijn kerktoren - zoals in het geval van zijn geliefde Spaarnekerk - gesloopt en de spits als sierelement op een snackbar gemonteerd zou worden. Vijf ton was er voor die restauratie nodig. Een vijfjarenplan. En het lukte hem en zijn assistenten. Velerlei acties (onder ande re de boekenmarkten op het kerkplein) werden opgezet. Hoe meer het leek dat het ideaal niet bereikt zou worden, hoe meer hij geïnspireerd werd door te zetten. De parochie en heel Overveen konden hem niet dankbaar genoeg zijn. En ze waren dat ook. Nog tal van andere activiteiten mocht Joop Bartelsman op zijn conto schrijven. Zo was hij een fervent brandweerman in Bloemendaal, onderbrandmeester, bovendien voorzitter van de Vereniging Vrijwillige Brandweer, die hem bij zijn af scheid tot erelid benoemde. Joop Bartelsman stierf 22 september. Geen wonder dat de be langstelling bij zijn uitvaart en begrafenis opvallend groot was. WIM HELVERSTEIJN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 226