Jan Coenraad Droste 9 december 1913— 13 februari 1992 De familie Droste heeft gedurende drie generaties haar stem pel gedrukt op het economische en maatschappelijk leven in Haarlem. G.J. Droste, de grootvader van Jan, stichtte het be drijf, dat later Droste's Cacao en Chocoladefabrieken zou he ten, op 2 augustus 1890. Het werd gevestigd in de kelder van het pand Grote Houtstraat 75 te Haarlem. De oprichter sticht te dit bedrijf speciaal voor zijn beide zoons, G.J. Droste jr. en J.C. Droste (sr.). J.C. Droste (sr.) moest zich al in 1909 om gezondheidsredenen uit de firma terug trekken. Het was dan ook G.J. Droste jr., de vader van Jan en M.W. (Tinus), die het bedrijf tot groei en bloei heeft weten te brengen. Het bedrijf overleefde de crisisjaren, maar G.J. Droste over leed op 27 december 1936, waarna de moeder van Jan en Ti nus de directie voerde samen met Ch.E. Visser en A. Teenink. Jan en Tinus traden tot de directie toe op 1 januari 1947, onder leiding van Ch. Visser als president-directeur. Toen enige jaren later Visser terug trad uit de directie, werd deze versterkt met L. van Houhuys. Jan heeft, na op het Kennemer Lyceum het gymnasium ge volgd te hebben, in Leiden rechten gestudeerd. Het ouderlijk huis was gelegen aan de Zijlweg. Een onder architectuur ge bouwde karakteristieke villa, die in de Haarlemmer volks mond De Olifant werd genoemd. Helaas is deze villa ge sloopt in 1972, toen het terrein ten behoeve van nieuwe projectontwikkeling, na het overlijden van de moeder van Jan, H.J. Droste-Savrij, van de hand werd gedaan. Tinus is zich nadien Savrij Droste gaan noemen om zodoende de naam Savrij in herinnering te houden. Jan en Tinus verdeelden de directietaken in die zin dat Jan zich met name op de export van de Droste produkten richtte en Tinus zich meer op de produktie concentreerde. Mede dank zij de betrokkenheid van een derde directielid hebben de beide broers in hun werkzaam leven in goede harmonie de leiding van het bedrijf gedeeld. Droste nam diverse bedrijven over, zoals Cavenham Loods te Colnbrook, Ringers te Alk maar, Rademakers te Den Haag en Venz. Kort na het vertrek van Jan C. Droste uit de directie werd Droste overgenomen door Van Melle in Rotterdam, die zelf eigendom bleek te zijn van het Amerikaanse Mackintosh. Later zou het weer verzelf standigd worden en deels onder handelsnaam Droste en deels als Dutch Cacao and Chocolate worden voortgezet onder Ne derlandse vlag. Op 19 december 1957 werd Jan C. Droste gekozen tot lid van de Kamer van Koophandel als vertegenwoordiger van de in dustrie, als opvolger van Ch. Visser, die Jan ook al voor ging in het ambt van voorzitter van diezelfde Kamer. Na een on- 227

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 227