derzoek van een commissie van wijze mannen van de Kamer naar aanleiding van een conflict tussen de toenmalige voorzit ter en de secretaris werd Jan Droste gevraagd om voorzitter te worden. Op 20 december 1965 werd hij met een krappe meerderheid tot voorzitter benoemd. Hij zou deze functie 12 jaar vervullen. In diezelfde tijd regeerde zijn broer Tinus als voorzitter over het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel, welke organisatie verantwoordelijk was voor de benoeming van de industriele den van de Kamer. Zo bezetten beide broers sleutelposities in het sociaal-economisch leven en bepaalden zij het bestuurlijk overleg tussen bedrijfsleven en overheid in die jaren! Jan was een beminnelijk mens, die gekenmerkt werd door een rustige gedecideerdheid en vanzelfsprekend gezag. Hij sprak zacht, had een onduidelijk handschrift en een onaf scheidelijke pijp. Hij kon uitstekend luisteren. Zijn liefde voor de watersport correspondeerde met zijn habitus in het dagelijks leven: rust, pijp en ontspannen aandacht. Een be minnelijk mens en beminde vader voor zijn kinderen Marjan, Annelien en Elsbeth. Hij was lange tijd gelukkig gehuwd met Johanna de Haan, een stralende vrolijke vrouw. Hoogtepunt in zijn leven was ongetwijfeld de oversteek van de oceaan met het zeiljacht 'Westenwind' heen en terug naar Antigua-Leeward Islands in de West-Indies, waarvoor hij de 'Oceaanprijs' ontving. Zelfs in de kajuit werd hij van het wel en wee van de vergaderingen van de Kamer op de hoogte ge houden. Zijn meeleven met de mensen die het werk deden, werd in de fabriek zowel als bij de Kamer zeer gewaardeerd. Jan Droste is met een 'gouden paplepel' opgegroeid. Armoe de heeft hij niet gekend. Het verschil tussen 'welvaart en wel zijn' was hem moeilijk uit te leggen: voor hem waren deze immer onverbrekelijk verbonden. Zijn laatste dagen bracht hij in het geliefde buiten 'De Roostee' door, veel bezocht door kinderen en kleinkinderen, steeds meer lijdende aan de hinderlijke effecten van de ziekte van Parkinson. In het gebouw van de Kamer hangt een schilderij, geschilderd door kunstenaar Toon de Haas, van Jan in stereotype houding van causeur, luisteraar en pijproker. Helaas heeft hij het schil derij zelf nimmer kunnen aanschouwen. Zijn nagedachtenis zal niet alleen bewaard blijven bij de vroegere Droste-flikken en kamermedewerkers maar bij een brede kring van deelne mers aan het sociaal-economisch leven van Haarlem uit de ja ren zeventig. MR. J.G. TIELENIUS KRUYTHOFF

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 228