ry Prenen was dat hij altijd samenhangen zichtbaar kon ma ken. Lang voor er sprake was van onderwijsvernieuwing wist Harry Prenen dat geschiedenis méér moest zijn dan jaartallen van oorlogen en veldslagen, of van koningen en keizers. Hij haalde er altijd graag de kunst bij: literatuur, schilderijen, beelden, gebouwen, muziek. Vanuit zijn geweldig geheugen citeerde hij teksten van schrijvers, binnen of buiten onze grens, of gedichten van Vondel, of Huygens of Gezelle, om enkele namen te noemen. Zijn geloof betekende heel veel voor hem, verweven met heel zijn wezen. Hij was daardoor een man uit één stuk. De kalen der van het kerkelijk jaar kwam in hem tot leven. Op een dag als vandaag kon je zijn lokaal binnenkomen en dan zou er op het bord staan: 24 oktober Aartsengel Rafaël. En hij zou de les dan beginnen met vast te stellen dat we vandaag het feest vieren van Rafaël, een van de zeven aartsengelen die voor Gods aanschijn staan. Gabriël en Michaël zijn dat ook. En dan zou zeker het verhaal volgen uit de Schrift: hoe Rafaël Tobias heeft verzegeld op een lange, gevaarlijke reis... Een groot voorrecht van het leraar zijn is dat je mag optrek ken met jonge mensen op weg naar hun volwassenheid, en dan gebeurt het dat sommige van je woorden bepaalde men sen bijblijven, hun hele leven lang. Dat gold ook voor Harry. Zulke woorden heeft hij gesproken. Tenslotte was Harry ook jarenlang de begeleider van de deba tingclub. Dat was op woensdagavond, om de paar weken, in de schoolkantine, voor leerlingen van de hoogste klas met een aantal geïnteresseerde docenten. Hij hielp dan bij de op bouw van het betoog, de vorm dus. Maar graag ging hij dan ook in op de inhoud. Met een zeker heimwee denk ik terug aan boeiende gedachtenwisselingen waaraan verscheidene aanwezigen deelnamen. Harry gaf zich volkomen. Dan was hij geen docent meer, maar een volwassen man die stond voor waarden die hij belangrijk vond, die dan ook graag ge tuigde van zijn geloof en die zijn gehoor met respect behan delde. Zó wil ik hem mij herinneren. Harry Prenen. De man met vele talenten die hij zo goed heeft gebruikt. Moge Rafaël ook hem vandaag begeleiden op deze reis, en hem veilig thuis brengen. Daar waar God zelf alles zal zijn in allen. s. HAUG 238

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 238