Josef Jaroslav Stanék 5 februari i922- 18 december 1992 Josef Stanëk was om twee redenen geen onbekende in het Haarlemse. In kringen van amateurkunstenaars was de gebo ren Tsjech bekend omdat hij als ambtenaar van de gemeente lijke afdeling culturele zaken van 1975 tot zijn pensionering in 1987 zo'n beetje alle amateurkunstzaken behartigde. Later verscheen zijn naam regelmatig in Haarlems Dagblad nadat hij - eind 1990 - tot burgemeester werd gekozen van de Tsje chische gemeente Svètla nad Sazavou. Josef Jaroslav Stanek overleed op 18 december 1992 op 70-jarige leeftijd in het Kennemer Gasthuis (locatie Elisabeth Gasthuis). Stanëk werd tot het laatst gedreven door vaderlandsliefde - al was het voor hem duidelijk dat Nederland zijn tweede vader land was geworden. Daarom stond het voor hem als een paal boven water dat hij - privé en beroepshalve - de banden met Haarlem zoveel mogelijk wilde aanhouden. Dat betekende dat hij zeer regelmatig heen en weer pendelde. Op 8 mei 1992 raakte hij buiten zijn schuld betrokken bij een auto-on geluk bij Wurzburg. Enkele weken later werd de ernstig ge wonde Stanëk op zijn uitdrukkelijke wens overgebracht naar het Haarlemse ziekenhuis, waar hij tot zijn dood op de inten sive care werd verpleegd. Anderhalf jaar is Stanëk actief burgemeester geweest. Het laatste halfjaar heeft hij zich op zijn ziekbed echter nog flink bemoeid met de gang van zaken in het verre Svètla. Hij zorg de ervoor dat hij op de hoogte bleef en het lukte hem - met behulp van zijn Haarlemse vriendin Elly Geenevasen - elke dag één brief te schrijven. Toen hij na de Fluwelen Revolutie werd gevraagd voor het burgemeesterschap, had hij al een turbulent leven achter de rug. Josef Stanëk werd in 1922 geboren in de republiek Tsje- choslowakije dat toen, zoals hij zich later herinnerde, een van de meest democratische landen van Europa was. Hij had een betrekkelijk zorgeloze jeugd, waar de crisis in de jaren 30 en de Duitse bezetting weinig invloed op hadden. Stanëk ont wikkelde een grote liefde voor muziek - hij ging er prat op nog les te hebben gehad van een leerling van zijn geliefde componist Dvorak - maar volgde zijn vaders wil en ging naar de handelsacademie. De grote wending in zijn leven kwam na de communistische staatsgreep van 1948. Stanëk - inmiddels getrouwd en vader van een zoon, zijn dochter werd in 1950 geboren - stond als anti-communist bekend. Hij moest in militaire dienst. In 1952 werd hij gearresteerd - hij zou de leider zijn van een groep staatsgevaarlijke mensen. Hij werd te werk gesteld in de ura- niummijnen en kwam pas acht jaar later vrij na een algemene amnestie voor politieke gevangenen. Later zei hij hierover: Ik 239

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 239