denk daar niet graag aan terug. Ik heb het op mijn manier verwerkt. Ik heb er later met mijn vrouw nooit over gespro ken. WeI oppervlakkigmaar niet diep. Het was niet leuk. Ik hou niet van slechte herinneringen. De volgende klap kwam op 21 augustus 1968. Na de hoop die de Praagse Lente ook in het hart van Stanëk had gebracht, kwam de Russische inval hard aan. Stanëk ontdekte dat hij op de zwarte lijst stond en vluchtte. Twintig jaar lang kwam hij niet in zijn vaderland, maar hij bleef wel politiek actief door in allerlei bladen te schrijven voor gevluchte landgenoten over de hele wereld. In 1979 werd hem het Tsjechoslowaakse staatsburgerschap ontnomen. Hij bouwde een nieuw leven op in Nederland. Van 1975 tot 1987 werkte hij bij de gemeente Haarlem. Hij dirigeerde een aantal Haarlemse orkesten en was de initiatiefnemer van de Weense Avonden in het Concertgebouw. De eerste keer dat hij weer voet op Tsjechoslowaakse bodem zette, was in mei 1989 toen hij met het accordeonorkest hkac een toemee door Tsjechoslowakije organiseerde. Weinig kon hij toen bevroeden dat hij anderhalf jaar later als burgemees ter naar zijn vaderland terug zou keren. Begin 1990 kreeg hij - met excuses - weer een Tsjechisch paspoort. In de zomer bracht hij vijf weken door in zijn ge boorteland. In oktober van dat jaar werd hij door inwoners van Svètla gevraagd zich kandidaat te stellen voor het burge meesterschap, voor een coalitie van onder meer de partij Bur gerforum. Hij wist dat hij het niet gemakkelijk zou krijgen. In een interview in Haarlems Dagblad zei de 68-jarige kandi daat-burgemeester: Ik zal me moeten aanpassen, maar dat kan ik. Het wordt geen wandeling door een rozentuin, maar het is na alles wat ik daar heb meegemaakt, en dat is heel veel, wel een enorme satisfactie. Het is een plicht aan het va derland. Met de nuchterheid van een Nederlander ging hij aan het werk: Het is een enorme uitdaging. Ik heb een 1000-dagen- plan in mijn hoofd, waarbij we in drie jaar stap voor stap een heleboel kunnen doen. Geen luchtkastelen bouwen, maar heel praktisch aan het werk gaan. Zijn burgemeestersloopbaan werd in de kiem gesmoord. Toch lukte het hem de aanzet te geven tot veranderingen in zijn gemeente. Hij zorgde voor materiële hulp uit Nederland. Heel belangrijk voor hem was ook dat er een mentaliteitsver andering op gang kwam - het deed hem pijn om te zien hoe zijn landgenoten murw en lui waren gemaakt door het com munistisch regime. Waar hij zich in het openbaar niet afla tend positief, optimistisch en strijdbaar toonde, gaf hij in klei-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 240