ne kring nu en dan uiting aan zij woede. Hij kon zich kwaad maken om de opgelegde domheid die in zijn land hoogtij vierde na veertig jaar communisme. Dan was hij soms cy nisch. Hij vertelde eens over de directeur van een school in Svètla: Die wilde goed communistisch directeur zijndus die deed helemaal niks. Stanëk werd eind 1991 onderscheiden tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau, wegens zijn uitzonderlijke levensloop en verdiensten. In die tijd werd ook het vriendschapsverdrag tus sen de gemeente Haarlem en Svètla bezegeld, een band waar Josef Stanëk de basis voor legde. Burgemeester Schmitz ver woordde bij zijn crematie het verdriet van vele Haarlemmers: Wij zijn verdrietig, niet alleen om wat Josef Stanëk heeft bete kend, maar vooral ook om wat hij nog wilde betekenen en wat hij nog van zijn leven wilde maken. Josef laat ons achter met een opdracht. Wij moeten er voor zorgen dat zijn werk niet voor niets is geweest. Wij moeten de fakkel overnemen. Jan Daniel Voskuil Op 10 oktober 1992 overleed in 's-Gravenhage Jan D. Vos- 21 december 1899- kuil in de leeftijd van bijna 93 jaar. Hij heeft het grootste deel 10 oktober 1992 van zijn leven, meer dan een halve eeuw, in Haarlem ge woond en gewerkt en nam daarbij een belangrijke plaats op cultureel gebied in, met name op het terrein van de beeldende kunsten. Jan D. Voskuil werd in Amsterdam geboren - zijn vader had daar een kunsthandel - in 1909 verhuisde het gezin naar Haarlem. Na de lagere school bezocht hij enige jaren de des tijds vermaarde Kunstnijverheidsschool. Hier boeiden hem in het bijzonder de lessen in kunstgeschiedenis; naast de school volgde hij privaatlessen in talen en literatuurgeschiedenis. Vriendschappen in die tijd ontstaan - onder anderen met Pie- ter van Gelder, Otto van Tussenbroek, Herman Kruyder, Theo van Doesburg en de beeldhouwer Theo van Reyn - zijn van grote invloed geweest op leven en loopbaan. De litera tuur van de Tachtigers, in het bijzonder het proza van Lode- wijk van Deyssel, maakte veel indruk op hem en wel zodanig dat hem aanvankelijk een loopbaan als schrijver voor ogen stond. Contact met de romancier Arthur van Schendel, tot stand gekomen door toedoen van Jan Toorop, werkte in dit opzicht ook inspirerend. Na zijn literair debuut met een beschrijving in het maandblad 'De Vrouw en haar Huis' (een orgaan dat hij lang trouw is gebleven), werd hij in 1921 benoemd aan de 'Oprechte Haar- RENEE DE BORST 241

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 241