Dat was wat! Mevrouw, u sloeg in als een bom, zeiden verte genwoordigers van de plaatselijke pers die de nieuwbenoem de burgemeester in haar Haarlemse flat kwamen interviewen. Men wende echter gauw aan elkaar, ook aan het toen merk waardige feit dat de functies van burgemeester en van vrouw van de burgemeester door één persoon uitgeoefend werden. Menige heer die dat nooit gedacht had vond het na korte tijd normaal, leiding van een vrouw te ontvangen. Ook het beeld van de burgemeester die boodschappen doet werd spoedig gewoon. Zij zette zich als burgemeester op veel terreinen in: een so ciaal medisch centrum, de economische centrumfunctie van Geldermalsen in de West-Betuwe, een bereikbaarder spoor station en het natuurbehoud aan de oevers van de Linge, bij voorbeeld. Op sociaal terrein was zij daarnaast zeer betrok ken bij de invoering van de Algemene Bijstandswet, waarin een recht een gunst verving, en bij het beleid inzake woonwa genbewoners. Zij was een van de weinige Betuwse burge meesters die gewoon een woonwagenkamp opwandelde en met de mensen ging praten. Tijdens (en ook na) haar burgemeesterschap vervulde zij vele landelijke functies. Zij was onder meer lid van de Generale Diakonale Raad van de Nederlands-Hervormde Kerk, van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn, van het partij bestuur van de PvdA en van de Gehandicaptenraad. In 1978 kwam er een gemeentelijke herindeling in de West- Betuwe tot stand. De emoties die zo'n proces altijd oproept ('wij willen onszelf zijn en blijven') leidden bij Mieke van der Wall tot het door anderen bestreden inzicht dat het beter was, plaats te maken voor een nieuwe burgemeester van de nieuwe gemeente Geldermalsen. Een nieuwe levensvervulling vond zij in het 'burgemeester schap' van de woongemeenschap voor gehandicapten het Dorp' in Arnhem. Zij ging wonen in Zoelen bij Tiel. De emancipatie van gehandicapten heeft altijd haar bijzonder be langstelling gehouden. Haar huwelijk met een maatschappe lijk actieve gehandicapte moet daar iets mee te maken hebben gehad. Dit uitte zich in activiteiten op bestuurlijk terrein, waarvan naast het bovenstaande haar leidende rol in de fusie van de Arnhemse revalidatie-inrichtingen in de tweede helft van de jaren '80 genoemd moeten worden. Maar ook het da gelijks leven: zij kon bijna geen openbaar gebouw betreden zonder kritisch te kijken naar de toegankelijkheid ervan voor rolstoelers. Daarnaast zette zij zich de laatste tien jaar van haar leven in voor de materiële en immateriële belangen van de deelnemers 245

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 245