genoegen schijnen te nemen met de meest karakterloze bouw sels van onze speculatiebouw, waarvan het enige bouwmotief was geldbelegging, evenzeer als met de brutale bizarheden van elke tijdelijke nieuwbouwmode, waaraan geen ander- streven ten grondslag schijnt te liggen dan zich te onderst hei den door anders te willen zijn dan vanzelf-spreken. Dat hij een algemeen bekend architect was getuigt de lange lijst van door hem ontworpen gebouwen verspreid over het hele land. In Haarlem zelf kan veel van zijn werk - wonin gen, kantoren, kerken en bejaardenhuizen - worden gevon den. Zwiers koos bij zijn architectuur de weg der gematigdheid. Hij gebruikte het goede uit het verleden en paste eigentijdse elementen toe wanneer die geen afbreuk deden aan het be kende. Er is nog weinig studie gemaakt van zijn oeuvre. Zijn archief is bewaard gebleven, zodat hier wellicht nog eens na der onderzoek zal plaats vinden. Naast zijn drukke werkkring publiceerde Zwiers artikelen op zijn eigen vakgebied maar vond daarnaast ook nog tijd om in Haarlem deel te nemen aan het sociale en maatschappelijke leven en om zaterdags het cryptogram uit de nrc op te los sen. Als lid van de Sociëteit 'Trou moet Blijcken' was hij eenmaal factor van deze broederschap, hetgeen inhoudt het maken van een berijmd verslag van de gebeurtenissen van het afgelopen jaar alsmede een eveneens berijmde Ode aan Sinte Catherij- ne, haar schutspatroon. Het maken van deze beide gedichten was een kolfje naar zijn hand. Verder was hij onder meer ac tief en meelevend lid van de Rotary Club Haarlem en als zo danig ook eens voorzitter. Zwiers was getrouwd en had twee dochters en een zoon, hij was Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij was de schoonvader van de WD-minister van Binnenlandse Zaken, mr. J.G. Rietkerk, die hij met zijn liberale opvattingen met belangstelling volgde. Nog op hoge leeftijd kon je het echtpaar, altijd samen, de da gelijkse boodschappen zien doen. Het verlies van zijn vrouw, zeven jaar voor zijn overlijden, maakte voor hem de laatste jaren zwaar, mede doordat toen ook zijn gezondheid sterk achteruit ging. Het was triest te zien hoe de eens zo krachtige man aan het einde van zijn leven lichamelijk aftakelde; toch bleef zijn geest ongebroken. Met Zwiers is een markant en integer mens uit Haarlem ver dwenen. F.W.J. BEELAERTS VAN BLOKLAND 247

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 247