noemd, is de enige overgebleven stadspoort van Haarlem. Ze stond even ten zuiden van de Papentoren. Kennelijk bestond er ook een schip met die naam. 14. De dijk langs het Spaarne, ook wel Korte Dijk of Lange Dijk genoemd, later Korte Dijk-Houtmarkt. 15. Tegenwoordige Heerenvest-Oostvest; liep destijds langs de stadsmuur. 16. Brug in de Spaarnwouderstraat - vroeger Achterstraat - over de Burgwal. Van Elstland zegt dus dat hij vanaf de Spaarn- wouder poort niet de meest linkse, ook niet de meest rechtse, maar de middelste straat inslaat, namelijk de Achterstraat, nu Spaarnwouderstraat. 17. Is het steegje tussen de Achterstraat (nu Spaarnwouderstraat) en de stadsmuur, vlakbij de Korte Brug. In 1926 werd de naam veranderd in Spiegelstraat. 18. Bedoeld wordt vermoedelijk de schout of de beul. Schout van Haarlem was van 1641 tot 1667 Johan Schatter, van 1667 tot 1673 mr. Adriaan Backer. 19. de rug afvegen: de rug geselt. 20. teeckent haar de kaats: houdt hen goed in de gaten. 21Nog bestaande gracht aan de oostkant van het Spaarne. 22. raackt u niet: kan u niets schelen (hier kennelijk in de beteke nis van "moet je je niet ophouden'). In deze hoerenbuurt zal de wandelaar zich immers kwalijk op zijn gemak voelen. 23. varent volck: licht volk, hoeren. 24. gemene vrouwen. 25. ter slincke: linker. 26. De Hagestraat (vroeger ook wel Hagelstraat) loopt van de Burgwal naar de Melkbrug over het Spaarne. Kennelijk woonde Steven van der Lust hier. 27. Steven Teunisz. van der Lust lijkt vooral een auteur van to neel te zijn geweest. Vanaf 1617 verschijnt hij in de ledenlijst van de Haarlemse kamer De Wijngaardranken. In 1619 en 1620 is hij de vaandrig van die kamer. In 1641 komt hij voor het laatst op de ledenlijst voor (Gemeentearchief Haarlem, in het vervolg af te korten als gah, archief 'De Wijngaardran ken', inv. 5-1). 28. Niet bekend. De enige 'Flip' die ik ben tegengekomen in de ledenlijst van de Wijngaardranken is Philip Verstraten, 'vin der' in 1620. Of moeten we 'Flip' beschouwen als een bij naam, gegeven aan Van der Lust? 29. Van Elstland volgt de Burgwal tot waar deze in het Spaarne uitmondt. Aan het eind van de Burgwal stond het Stats Tim- merhuys of Stee Tummer huys (volgens de plattegrond uit 1646). 30. De nog bestaande Lange Brug. 31. Thans verdwenen stadspoort aan het Spaame, direct ten wes ten van de Lange Brug. 32. Deel van het Spaame dat binnen de stadsmuren lag. 33. Vlak binnen de Eendjes Poort lag volgens de stadsplattegrond

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 32