37 klink van de huisdeur - volgens het gebruik - omwikkeld met wit linnen (WNT Dl. 2 - 2, kol. 2426). 101. Kennelijk zo genoemd ter onderscheiding van Laurens' va der: 'oude Jan' van Elstland. 102. Geen tweeling, maar een flinke zoon die Jan heet zoals zijn vader en overgrootvader. Neef Jan wordt een paar regels ver derop nog een Janneke (een dochter) toegewenst. 103. Jan van Elsland was getrouwd met Isabella van Oudenburgh. 104. dit heene: daarheen. 105. Naam van een brouwerij aan de Raamgracht (b.v. gah, rech terlijk archief inv. 76-83 fol. 91, transportakte van 10-9- 1678). 106. Het verlengde van de Raamgracht. Sinds 1861, de Gedempte Voldersgracht geheten. 107. god Pan speelt hier noyt in riet: het is er zo sterk vervuild dat de veldgod Pan de plaats ontvlucht is. 108. velleploten: dierenhuiden ontdoen van haren of van wol, een smerig werkje, want de huiden stonken vreselijk. De huiden werden aan de vleeszijde met uitwerpselen bestreken, opdat de haren sneller zouden loslaten. 109. Niet in WNT, vermoedelijk iemand die er zijn werk van had gemaakt om lekkages van riolen op te sporen en desgewenst te verhelpen. 110. kruynen: (in het algemeen) overdekte afvoerkanalen; hier: rio len voor de afvoer van uitwerpselen. Kennelijk maakt de strontverlclicker die riolen. in. putter: putger, scheepsjongen of halfwas matroos die o.a. tot taak had het schip schoon te houden. Strekking van deze pas sage is waarschijnlijk dat de strontverklicker het nooit ver zal brengen. 112. De kerk van het vroegere Zijlklooster dat aan de zuidzijde van de Zijlstraat stond, even ten westen van de (Gedempte) Oude Gracht. Na de Reformatie werd de kerk aanvankelijk gebruikt als munitiedepot. De naam Turfkerk ontleende zij aan de turf- opslagplaats ten behoeve van de armen die er later in werd ondergebracht door de regenten van het Diakonie- en Aal moezeniersweeshuis (Van den Broek 1987, p. 83-93). 113. De Zijlpoort, afgebroken in 1824. 114. Het meest westelijke deel van Haarlem. 115. De straat langs de stadsmuur. 116. De buurt rond de Raamgracht waar de ramen van de wevers stonden. 117. Het buurtje ten westen van de Gierstraat, zo genoemd omdat daar vijf straten bijeenkomen, namelijk de Breestraat, Lange Bogaardstraat, Drapenierstraat, Wolstraat en Lange Raam straat. 118. Nu Breestraat, straat in de Vijfhoek, zijstraat van de Gier straat. 119. In de gelijknamige klucht beschrijft de hoofdfiguur de ligging van zijn huis als volgt:

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 37