DR. j.a. brongers Tijdgenoten over Haarlem xx Samuel Ireland (ca. 1750-1800) In de herfst van 1789 bezocht de toen rond veertigjarige Sa muel Ireland een deel van het continent van West-Europa. Van oorsprong wever, had hij zich in Londen als schrijver, et ser en handelaar in zeldzame boeken en prenten gevestigd. Daarnaast was hij uitgever en schreef hij een aantal geïllus treerde Picturesque Tours. In biografische overzichten wordt hij meestal in één adem ge noemd met zijn bekendere zoon William Henry Ireland (1777-1835) die, door zijn vaders jacht op het zeldzame boek of manuscript aangestoken, berucht werd om zijn vervalsin gen van Shakespeare-handschriften. Samuel, die in de echt heid van deze Shakespeareiana geloofde, gaf er een aantal uit. De hier te behandelen 'Kijk op Haarlem' beschreef hij in: A Picturesque Tour through Holland, Brabant, and part of France; made in the Autumn 0/1789. Illustrated with Copper Plates in Aqua Tinta from drawings made on the spot by Sa muel Ireland. London, 1790, 2 vols. Deze Tour werd onder andere ondernomen om de op het con tinent aanwezige kunstwerken te leren kennen. Hiertoe be zocht hij plaatsen waar in het verleden kunstenaars actief wa ren. Aan het eind van ieder van de beide delen is een per bezochte plaats alfabetisch gerangschikte index op kunste- naarsnaam en een opsomming van hun, door hem geziene, werken. Het titelblad is wat te stellig over de illustratieve bijdrage van Samuel. De meeste platen blijken - hij erkent dit, zij het en passant, in zijn inleiding - niet door Samuel gemaakt, maar door de Amsterdammer Cornelius Apostool De paar door Ireland gesigneerde aquatinten zijn houterig en hard en sprin gen er in negatieve zin uit. De literaire vorm waarin de reis beschreven wordt is die van een serie ongedateerde brieven, snel neergepend en slecht van interpunctie, aan de Engelse oudheidkundige Francis Grose (ca.1730-1791). In mijn ver taling is de interpunctie hier en daar licht verbeterd. Zijn kennis over diverse plaatsen, toestanden en kunstenaars heeft hij voor een groot deel uit eigen horen en zien. Daar- 43

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 43