huis en hij zou wel een facsimilé ervan aan zijn brief hebben willen toevoegen ware het niet dat hun echtheid onderwerp van 20 veel onbeslist dispuut onder de geleerden is. Ook de omgeving bevalt hem. Hier heeft de Heer Hope5), ten koste van veel geld, een prachtig huis gesticht, (niet minder, zegt men, dan vijftigduizend ponden zijn genereuze eigenaar waard. De bijgesloten schets, die ik ter plaatse maakte, geeft U een vaag idee van schoonheid. Binnen is een kabinet met goed gekozen schilderijen, gekozen met veel smaak en ruime beurs; zij kunnen op aanvraag bij Mr Hope bezichtigd wor denHet huis wordt vaak vereerd met bezoeken van de Prins van Oranje, die zich verplicht voelt aan de inspannin gen van zijn eigenaar, gedurende de kritische oppositie tegen zijn regering in 1788, toen deze publiek verklaarde de zaak van de Prins te zullen steunen. Zijn situatie was zo gevaarlijk dat hij, beschermd door militairen, naar de Beurs werd bege leid. Hij was de eerste die daar met een oranjegekleurde co- carde verscheen. Direct naast zijn huis heeft de Heer Hope voor honderd jaar ongeveer 40 acres land van de Stad gehuurd; hij betaalt daar vijftien honderd gulden per jaar voor (ca. honderdvijftig pond). Ik vond het spijtig dat hij het ongebruikt liet liggen; de vreemdeling zou denken dat het niets anders dan 'common land' was. Via de tulpen en tulpomanie komen nu de schilders aan bod: de eerste onder hen is de werkelijk elegante kunstenaar Phillip Wouvermans 6). Hij werd in 1620 geboren, al vroeg kwam hij onder leiding van de in deze stad geboren John Wy- nants 7). Het is bijna overbodig om U de bijzondere schoon heid van Wouvermans te beschrijven; toch, mijn liefde voor de werken van deze meester is zo groot, dat het een misdaad zou zijn hierover stil te zijn. Zijn verfijnde smaak bij de keus van zijn onderwerpen, die vaak verrijkt zijn met fonteinen en prachtige gebouwen, het tekenen en groeperen van zijn paar den, de sierlijke houdingen van zijn menselijke figuren, sa men met zijn smaak met betrekking tot zijn draperieën, plaat sen hem direct zo hoog op de ladder der kunsten, naar mijn oordeel, zonder weerga. Toch was, met al deze perfectie en elegantie van de geest, armoede in het begin van zijn leven zijn voortdurende metgezel. Gelukkig echter werd hij in zijn latere jaren bevrijd van zijn armoede en afhankelijkheid van schilderijenhandelaren door een Katholiek priester (hij was zelf lid van de Roomse kerk) die hem zeshonderd gulden leen de. De som, hoewel niet veel, stelde hem in staat om het dub bele voor zijn werk te krijgen als gewoonlijk. Hierdoor werd hij voldoend kapitaalkrachtig om zijn dochter een bruidschat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 46