belangen geschaad werd. Ook het verlies van de naam van het dorp was altijd een pijnlijk iets. Dit geldt tot op de dag van vandaag. Het verlies van de zelfstandigheid, maar zeker ook van de naam bij het samengaan tot een nieuwe gemeente, is voor velen een pijnlijk, ja bijna persoonlijk, verlies. In heel Nederland lagen na 1831 de plannen voor samenvoe gingen door dit besluit nagenoeg stil. Deze obstructie was de rijksoverheid, die dit besluit overigens zelf genomen had, een doom in het oog. In 1846 werd het besluit daarom herzien. Er werden Nadere regelen voor de samenvoeging van gemeen ten vastgesteld 8). Volledige instemming was volgens deze nadere regelen geen vereiste meer. Meteen brandden de plan nen tot samenvoeging los 9). In heel Nederland lieten de col leges van Gedeputeerde Staten uitzoeken of samenvoegingen mogelijk waren. Kennelijk hadden deze colleges, die rond 1830 duidelijk tegen samenvoegingen waren, ook hun stand punt herzien. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland onderzochten elf mogelijke samenvoeg-combinaties. Hieronder was ook de combinatie tot samenvoeging van Spaamdam, Spaamwoude en Haarlemmerliede. Spaamdam en Haarlemmerliede waren mordicus tegen, Spaamwoude bleef voor een samenvoeging. Het leek er bijna op of het Spaamwoude niet uitmaakte met wie er samengevoegd werd, als het maar gebeurde. Helaas voor de gemeente Spaamwoude vielen de plannen om samen te voegen vrijwel nergens elders goed. Door de vele bezwa ren tegen de plannen van vrijwel alle gemeenten, genoemd in de elf samenvoeg-combinaties, werd dit voorstel nooit verder uitgewerkt. Een jaar later, in 1847, werd een nieuw voorstel geopperd en wel door de stad Amsterdam, ambachtsheer van Halfweg. Deze stad wilde proberen om Halfweg meer onder haar in vloedssfeer te brengen. De stad verzocht aan de minister van Binnenlandse Zaken om te bewerkstelligen dat Halfweg sa mengevoegd zou worden met Sloten. De stad beriep zich hierbij op historische gronden. Deze samenvoeging was in derdaad in het licht van de geschiedenis niet vreemd. Al tij dens de Republiek waren Halfweg en Sloten op vele manie ren met elkaar verbonden. Er was onder andere één serie schepentrouwboeken voor beide ambachten te zamen. Half weg was fel tegen. Het bestuur van de gemeente wilde juist zo veel mogelijk los van Amsterdam komen. De argumenten van Halfweg werden erkend en het voorstel van Amsterdam werd afgewezen. Maar de plannen tot samenvoeging van gemeenten bleven opborrelen. Weer een jaar later, in 1848, werden nieuwe

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 56