voorstellen gedaan. Nu expliciet met als reden vereenvoudi ging van bestuur en bezuiniging op de ambtenaren. In het verleden was deze reden nog wel eens weggelaten en was er gedaan alsof het een zegen voor de oude gemeenten zou zijn om samengevoegd te zijn. Nu stelde de rijksoverheid nadruk kelijk dat het in haar belang is om de versnippering van be sturen tegen te gaan en te verminderen. Ditmaal waren de plannen opgesteld door de gouverneur van Noord-Holland. Hij maakte op eigen houtje een lijst van mogelijke samen- voeg-combinaties. De voorstellen bevatten onder andere het samenvoegen van Spaarnwoude met Spaarndam; Haarlem- merliede (zonder Hof ambacht) met Zuid-Schalkwijk; en Hof- ambacht met Halfweg. De samen te voegen gemeenten wer den over dit voorstel niet gehoord! Kennelijk dacht de gouverneur de antwoorden en protesten al te kennen en wilde hij die niet weer een keer horen. Onder protest werd het voor stel dan ook door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland doorgestuurd aan de minister van Binnenlandse Zaken. Het college was het totaal oneens met de gouverneur en vond dat de gemeenten die in de plannen genoemd waren, eerst ge hoord hadden moeten worden. Het plan verdween echter in de prullenbak op rijksniveau aangezien de minister van Bin nenlandse Zaken zelf een ander plan bedacht had. Mogelijk had hij in geschiedenisboeken gelezen over de oude indeling van Friesland. Analoog aan deze oude indeling wilde hij het hele land opdelen in steden en districten. De districten zouden moeten lijken op de grietenijen in Friesland. Noord-Holland zou volgens dit hersenspinsel opgedeeld moeten worden in 29 districten en 11 steden. Eén van deze districten zou zijn: Bloemendaal, Zandvoort, Bennebroek, Heemstede, Berken rode, Zuid-Schalkwijk, Haarlemmerliede, Halfweg, Spaarn woude, Spaamdam en Schoten. Voorwaar een fantastische combinatie! Haarlem zou dan aan alle kanten ingesloten zijn door een gemeente gevormd door de oude dorpen die er als een ring omheen lagen. Na enig lacherig ongeloof over het plan, bleek dat het de minister ernst was. Toen ontmoette dit plan ernstige tegenwerking. Als argument om het plan te ont krachten werd gesteld dat de samenvoegingen geen besparing zouden opleveren en dat dus de lasten van de ingezetenen niet noemenswaardig zouden verminderen. Ja mogelijk zelfs vermeerderen! Een tweede argument was van staatsrechtelij ke aard, namelijk tegen het niet in acht nemen van de rechter lijke indeling van Nederland bij de samenvoeg-plannen. Dor pen uit het ene rechterlijke district zouden volgens het plan moeten worden samengevoegd met dorpen uit een ander rechterlijk district. Als reactie op deze argumenten verzocht 57

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 57