verzocht dan ook in 1851 als minister van Binnenlandse Za ken aan de colleges van Gedeputeerde Staten in het land om met voorstellen te komen tot het samenvoegen van gemeen ten. Resultaat moest zijn het creëren van gemeenten met een beter werkbare omvang. Voor de zoveelste maal moesten de colleges van G.S. zich dus buigen over dit onderwerp. Gede puteerde Staten van Noord-Holland benoemden hierop een commissie van onderzoek. Deze commissie kwam na studie, ongetwijfeld ook van de oude dossiers over dit onderwerp, tot de volgende conclusie: Haarlemmerliede en Zuid-Schalkwijk zouden kunnen worden samengevoegd, evenals Spaarnwou- de met Spaarndam en als laatste Halfweg met Sloten. Hier mee was in ieder geval recht gedaan aan de eis om tot werk bare eenheden te komen. De argumenten van Halfweg uit 1847 om niet met Sloten te worden samengevoegd, waren nu niet meer van belang. Amsterdam was zijn heerlijke rechten kwijtgeraakt in 1848 en samenvoeging van Halfweg en Slo ten betekende dus niet meer dat Halfweg meer onder Amster damse invloed zou komen te staan. Niet lang nadat de commissie haar bevindingen in een rapport had vastgelegd, bleek er een nieuwe reden te zijn om ge meenten samen te voegen, namelijk de invoering van de nieu we Gemeentewet. Bekend werd dat een gemeente na de in voering van de nieuwe Gemeentewet minimaal 25 kiezers moest hebben om te kunnen blijven bestaan. Dit betekende dat een gemeente minimaal 25 mannelijke inwoners moet hebben, die een bepaald, betrekkelijk hoog bedrag aan belas ting betaalden, en daardoor stemgerechtigd waren. Geen van de gemeenten die later de gemeente Haarlemmerliede en Spaamwoude zouden vormen voldeed aan deze eis. Toen dit nieuws bekend raakte, verzochten Gedeputeerde Staten de commissie om opnieuw een rapport te maken, dit maal over de samenvoeging van gemeenten die niet aan de norm van minimaal 25 kiezers voldeden. De commissie ging opnieuw aan het werk en kwam nu tot het volgende voorstel: Spaam woude met Spaarndam samenvoegen en Haarlemmerliede met Halfweg en Zuid-Schalkwijk, dus een samenvoeging tot twee gemeenten. Dit in tegenstelling tot het vorige voorstel toen nog gesuggereerd was om drie gemeenten te formeren. Voordat de voorstellen naar de minister werden gestuurd, werden ze om commentaar aan de samen te voegen gemeen ten gestuurd. De gemeenten wisten zich met succes tegen de plannen te verzetten. G.S. zwichtten voor de tegenstand tegen het plan en haalden toen het één na laatste plan weer tevoor schijn: de samenvoeging van Halfweg met Sloten; Haarlem merliede met Zuid-Schalkwijk; en Spaarndam met Spaarn- 59

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 59