De definitieve samenvoeging van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, 1856-1857") woude. Ook dit stuitte, uiteraard, op bezwaren bij de samen te voegen gemeenten. Ze wilden gewoon niet, punt uit. Daarop ketste ook dit plan af. Vervolgens werd gekeken of het moge lijk was om Zuid-Schalkwijk, Haarlemmerliede, Halfweg met een deel van Spaarnwoude samen te voegen. De rest van Spaarnwoude zou dan samen met Spaarndam één gemeente kunnen vormen. Voor het eerst had toen het bestuur van Spaarnwoude be zwaar. Nooit waren ze tegen een samenvoeg-plan geweest, maar dit ging ze te ver. Spaarnwoude voerde uiteraard als be zwaar aan dat het niet in tweeën gedeeld wil worden. Dit be zwaar werd gehonoreerd en ook dit plan werd aan de kant ge schoven. De zaak leek muurvast te zitten. Toch bleef er één probleem, namelijk dat er wel samengevoegd móest worden, om het minimum aantal kiezers te halen, zoals voorgeschre ven in de nieuwe Gemeentewet. Aan de minister werd daar om het voorstel gedaan om Haarlemmerliede, heel Spaarn woude, Halfweg en Zuid-Schalkwijk samen te voegen en de situatie uit 1812 dus weer te herstellen. Alle bezwaren die in de jaren daarvoor geopperd waren, hadden dus tot niets ge leid. Gelukkig had de tijd voor een aantal gemeenten in hun voor deel gewerkt. Het aantal inwoners en daarmee het aantal kie zers was zowel in Zuid-Schalkwijk, als in Haarlemmerliede én in Halfweg door de werkzaamheden aan de inpoldering van de Haarlemmermeer toegenomen. Dit betekende dat het argument om samen te voegen uit staatsrechtelijk oogpunt voor drie van de vier betrokken gemeenten kwam te verval len. Een samenvoeging voor deze gemeenten leek dus van de baan ,0). Eén gemeente bleef echter een te klein aantal kiezers houden, namelijk Spaarnwoude. Daar moest dus toch een op lossing voor gevonden worden. Bij ieder plan om gemeenten samen te voegen hadden Zuid- Schalkwijk en Halfweg steeds alles op alles gezet om het sa- menvoegspook buiten de deur te houden. Elk redelijk en on redelijk argument hadden ze aangevoerd om maar zelfstandig te kunnen blijven bestaan. Bij eerdere ontwerpteksten voor het reglement van samenvoeging had Zuid-Schalkwijk om dwars te liggen zelfs de naam van de nieuw te vormen ge meente, Spaarnwoude, afgewezen en als voorstel Nieuwer- kerk ingebracht. Niet omdat ze tegen de naam Spaarnwoude waren, maar omdat ze geen bevoordeling van de ene gemeen te boven de andere wensten. Nieuwerkerk was een naam die nagenoeg verdwenen was, en dan verloor tenminste iedereen de eigen naam van de gemeente.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 60