Omdat inmiddels ook het aantal kiezers in Halfweg en in Zuid-Schalkwijk was toegenomen tot boven de cruciale vijf entwintig, besloot men al snel ze verder met rust te laten. Haarlemmerliede zat toen echter met de gebakken peren. Deze gemeente had in het verleden wel geprotesteerd, maar lang niet zo fel als de andere twee. De minister zei in een brief aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland letterlijk. Daar deze vroeger het minste bezwaar tegen die maati egel heeft gemaakt... Dat kwam de gemeente dus duur te staan. Zodra Haarlemmerliede merkte dat de samenvoeging nu toch echt door zou gaan keerde de gemeente zich, te laat, fel hier tegen. Hierbij stelde de gemeente dat zij op zou moeten draaien voor de problemen van het kleine financieel armlasti ge Spaamwoude. Zelf was Haarlemmerliede rijk genoeg om financieel onafhankelijk te zijn en de gemeente had ook ge noeg kiezers om zelfstandig te blijven bestaan. Haarlemmer liede weigerde dus ronduit deze zwarte Piet aan te nemen. De gemeente Spaamwoude had daarentegen, zoals vrijwel steeds in de afgelopen jaren, geen bezwaar tegen de samen voeging. Zij moest wel, financieel zat de gemeente aan de grond en het aantal van vijfentwintig kiezers kon zij met haar arme bevolking nooit halen. De gemeente was zelfs zeer in genomen met het plan om Haarlemmerliede en Spaamwoude samen te voegen, want, zo schreef het gemeentebestuur. Wij delen met Haarlemmerliede al de school, de kerk en het kei k- hofen de inwoners van beide gemeenten kennen elkaar goed. Over de financiën waren ze duidelijk. Het was niet door wan beheer dat Spaamwoude armlastig is, maar door de ligging van de gemeente (dijkdoorbraken!) en doordat een onevenre dig aantal mensen ondersteunt moest worden uit de armenkas van Spaamwoude '2). Verder vond het gemeentebestuur van Spaamwoude dat Haarlemmerliede zich een beetje moest in tomen, want de rijkdom van Haarlemmerliede lag niet in Haarlemmerliede, maar in Hofambacht, dat pas in 1817 met Haarlemmerliede was samengevoegd. Haarlemmerliede bleef sputteren en wilde, als het dan per se moest, zeker niet als 'Spaamwoude' door het leven gaan. Het gemeentebestuur van Haarlemmerliede stelde dat, als de sa menvoeging dan toch door moest gaan, iets waar zij het totaal mee oneens waren, de gemeente dan als compensatie de naam Haarlemmerliede zou moeten krijgen. Dit omdat Haar lemmerliede het meeste geld inbracht bij een samenvoeging. Hieruit bleek dat deze gemeente, onder bepaalde voorwaar den nu wel wilde samenvoegen. G.S. was blij dat Haarlem merliede overstag gegaan was. Prompt werd dan ook aan het verzoek van deze gemeente voldaan om de nieuw te vormen 61

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 61