In de memorie van antwoord stelde de minister dat hij ener zijds één naam voor een gemeente wenselijk achtte en ander zijds de wet van 13 juni 1857 wilde respecteren. Tegen het voorstel om de naam van Spaarnwoude te kiezen zou hij zich echter niet verzetten. Met dit positieve antwoord op het ver zoek om verandering van de naam gebeurde echter niets. Wa ren de leden van de Kamer het meteen alweer vergeten? Of had de minister het onduidelijk gesteld? Of was het uit de stem van de minister bij de behandeling van de ontwerp-akte van samenvoeging duidelijk dat hij de naamswijziging eigen lijk toch niet wilde? Volgens het eindverslag werd niet meer op de naamgeving teruggekomen. De naam voor de nieuwe gemeente bleef dus zoals voorgesteld was in de ontwerp-akte tot samenvoeging Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Op 27 juni 1863 was het eindelijk zover, na 56 jaar werden de gemeenten, eens verenigd onder de naam Spaarnwoude, bij wet samengevoegd tot de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. In de wandeling werd en wordt deze naam af gekort tot Haarlemmerliede. Zodat de inwoners van Haarlem merliede, die vonden dat de nieuwe gemeente hun naam moest dragen, omdat zij voor de kosten van het armlastige Spaarnwoude moesten opdraaiden, uiteindelijk toch nog hun zin gekregen hebben. Bijlage Lijst van (voorstellen tot) samenvoeging tussen 1812 en 1863 waarbij (delen van) de latere gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude betrokken waren. 1812 Samenvoeging van Zuid-Schalkwijk, Nieuwerkerk aan de Drecht, Vijfhuizen. Halfweg, Spaarnwoude, Noord-Schalkwijk en Hof- ambacht tot de gemeente Spaarnwoude. 1817 Opdelen van deze gemeente in de volgende gemeenten: 1 Spaarnwoude 2 Haarlemmerliede (met Noord-Schalkwijk en Hofambacht) 3 Halfweg 4 Zuid-Schalkwijk (met Vijfhuizen en Nieuwerkerk aan de Drecht). 1829 Voorstel tot samenvoeging van de vier gemeenten die vanaf 1812-1816 de gemeente Spaarnwoude hadden gevormd. 1846 Voorstel tot het samenvoegen van Spaarnwoude, Spaarndam en Haarlemmerliede. 1847 Voorstel tot het samenvoegen van Halfweg met Sloten. 66

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 66