het plan algemeen bekend gemaakt onder de mededeling te vens, dat als het geen genoegzame deelneming zou vinden, Borski van de uitvoering ervan zou afzien. De begraafplaats leek voornamelijk opgezet en ingericht voor lieden uit de ei gen kring. De ene helft zou voor protestanten, de wederhelft voor rooms-katholieken worden bestemd, maar beide catego rieën zouden aan dezelfde regels onderworpen zijn. Het enigszins exclusieve karakter van de begraafplaats kwam ook tot uitdrukking in de begraaftarieven. De prijzen voor het recht tot begraven in zandgraven of grafkelders waren niet gering. Een enkel graf, drie diep, kostte 45,-, een grafkelder voor twaalf lijken 600,-. Er zou een fonds worden gesticht, waarin de verschuldigde bedragen moesten worden gestort. Hiemit zouden het onderhoud van de begraafplaats en de ad ministratie worden bekostigd. Een deel der gelden uit dit Fonds moest worden belegd in wei- en teelland. Door de man wiens leven aan de geldhandel gewijd was, werd ook deze zaak uit een commercieel oogpunt beschouwd en dienover eenkomstig opgezet. Toch was een charitatieve bepaling niet vergeten. Voor ieder ter begraving ingebragt lijk moest één gulden worden gestort in de Overveense 'Armenbos'. Het beheer van de begraafplaats, de zorg voor het onderhoud, de verkoop van graven/grafkelders, het bijhouden van be- graafregisters enz. kwamen te berusten bij een drietal door Borski 'gequalificeerden': Jan Willem Druyvesteijn, hiervoor al ter sprake gekomen, stichter ook van het Overveense 'Duinlust', de Haarlemse notaris Willem Arnoldus Haselaar en de uit Bergerac stammende Amsterdamse makelaar, te vens kapitein der schutterij Pierre Géraud van Herengracht 627. Wie dat wilde, kon Monumenten, Eerzuilen, Inscriptiën of diergelijke op de graven aanbrengen, mits van de vereisch- te soliditeit en goedgekeurd door Willem Borski. Nog geen enkele gegadigde had zich gemeld, toen op 26 ok tober 1813 - de Volkerenslag bij Leipzig was gestreden - op de buitenplaats 'Oosterhout' onder Heemstede, nu Haarlem, Anna Magdalena van Hasselt op 39-jarige leeftijd overleed. Ze was de echtgenote van Marcus Broen Marcelluszoon (1769-1850), een Amsterdamse makelaar, later een aanzien lijk koopman op de West, commissaris tot de ontvangst van de 100ste penning, lid van Fa. Broen Co. en lid van de ge meenteraad van Amsterdam. Broen woonde toen op Heren gracht 58. Hij was van Borski een zakenrelatie, maar, naar het lijkt, ook door vriendschapsbanden met hem verbonden. In 1803 had hij 'Oosterhout', dat bijna steeds in Amsterdam se handen was geweest, gekocht, 's Zomers vertoefde hij hier met zijn gezin, vaak tot diep in het najaar. Van oudsher had

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 74