de Haarlemmerhout op Amsterdammers een aantrekkings kracht uitgeoefend, niet in de laatste plaats door gemakkelijke bereikbaarheid. In Arthur van Schendels roman 'Een Hol- landsch Drama' komt men 'Oosterhout' tegen. Zodra nu Willem Borski had gehoord van het overlijden van mevrouw Broen, bood hij de weduwnaar aan een grafkelder te laten maken op de aan te leggen begraafplaats langs de Bloemendaalseweg voor zoveel lijken als Broen zou wensen. Naast die grafkelder wilde hij dan een dito doen bouwen voor zichzelf en zijn familie. Broen accepteerde het aanbod, maar omdat het binnen de wettelijke termijn begraven van het dode lichaam van mevrouw Broen-Van Hasselt spoed vergde, zou worden begonnen met de aanleg van een kelder voor slechts twee lijken. Het ging hier zeer waarschijnlijk om een inlaat- kelder. Met man en macht toog de Overveense metselaarsbaas Van Maris aan het werk en zo kon op 30 oktober 1813 de bij zetting van de overledene geschieden, de 'wegberging', zou Nicolaas Beets zeggen, wijl hij een afkeer had van grafkel ders. Doordat al snel na het vertrek der Fransen het begraven in de kerken weer in zwang kwam, was aan Borski's kerkhof plan de ratio grotendeels komen te ontvallen. Zijn eigen dood betekende dat er voor goed een einde aan kwam. Op 5 februa ri 1814 stierf hij. In de Amsterdamse Nieuwe Kerk werd hij ter aarde besteld. Enkele jaren later, op 6 oktober 1820, kocht Broen de grafste de van zijn vrouw met enige grond er omheen van Borski s weduwe, door jhr. Frans van Lennep bestempeld met de ka rakteristiek Een Weduwe aan de Amsterdamse Beurs. De koopprijs bedroeg 100,-. Broen liet het tereintje ommuren en beplanten. Twee jaar daarna, op 1 augustus, verkoopt hij het weer aan mevrouw Borski-Van de Velde. Waarschijnlijk waren inmiddels de stoffelijke resten van mevrouw Broen overgebracht naar een graf in één der Amsterdamse kerken. De nauwe band tussen het echtpaar Borski en Marcus Broen komt ook hierin tot uitdrukking, dat de laatste na het overlij den van Willem Borski werd benoemd tot 'speciale' voogd krachtens de toenmaals geldende wet over de minderjarige zoon Johannes Borski, later gehuwd met Olga Emelie Sillem en eigenaar/bewoner van het Bloemendaalse 'Hartenlust'. Vanzelfsprekend rijst de vraag, waar Borski zijn plan voor de nieuwe begraafplaats had willen verwezenlijken en waar in feite mevrouw Broens stoffelijke resten enkele jaren een rust plaats hebben gevonden. Eertijds bevond zich in het archief van 'Elswout' c.a. als bijlage bij laatstgenoemde transportakte een zeer fraai kaartje, getekend door de landmeter Hendrik van Zutphen. Hierop waren in vogelperspectief de grafplaat- 75

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 75