sen en kelderruimten weergegeven en de beplanting met een overvloed van treurbomen om het stemmingsbeeld meer vol maakt te doen zijn, alles in kleur. Dit kaartje, in mijn herinne ring 20 x 12 cm, is tot nu toe niet meer gevonden kunnen worden. Reeds geruime tijd vóór de Tweede Wereldoorlog heb ik aan de hand van dit kaartje en het beloop van de Bloe- mendaalseweg met redelijke mate van zekerheid kunnen be palen dat de begraafplaats had moeten worden aangelegd te gen het duin aan de westzijde van die weg (nu percelen nrs. 190-188) tegenover "t Nagtegaaltje', toen een in tweeën be woond huisje, waarin ook herberg werd gehouden. In 1873 kwam in de plaats daarvan de buitenplaats 'De Nachtegaal'. Later zou deze geruime tijd de zetel zijn van het Bloemen- daalse gemeentebestuur. Afbraak volgde in 1988, nadat het huis als lokatie had dienst gedaan van de speelfilm 'Jan Rap en zijn maat', naar het gelijknamige boek van Yvonne Keuls. Daarna verrees er het huidige flatgebouw. De boven geschetste gang van zaken betekende, dat Over- veen in het bijzonder en Bloemendaal in het algemeen voor lopig verstoken waren van een bij het aanbreken van de mo derne tijd passende algemene begraafplaats. Men bleef zich behelpen met de zeer beperkte ruimte direct achter het oude raadhuis. Alleen al de nauwe mulle opgang van de Bloemen- daalseweg af tussen het lijken- en brandspuithuisje door om hoog vergde van de dragers in hun dikke zwarte pakken, voorafgegaan door de aanspreker, vaak een forse inspanning. Het gezegde 'zweten als een aanspreker' werd hier in de praktijk gebracht. Toch zou het nog tot 1917 duren aleer de algemene begraaf plaats aan de Bergweg te Bloemendaal, door Leonard A. Springer aangelegd, in gebruik kon worden genomen. Dit was het gevolg van een daartoe bestemde schenking van grond door Johanna Jacoba Borski, weduwe van David van der Vliet. Zij was de laatste van haar geslacht en een klein dochter van de man wiens kerkhofplan in de Franse tijd niet werd verwerkelijkt. Een stenen bank met een daarin gegra veerd opschrift herinnert aan die schenking. Na de Tweede Wereldoorlog zouden haar erfgerechtigden een duingebied langs de Zeeweg te Overveen ter beschikking stellen om daar slachtoffers te begraven van de Duitse bezetting van ons land, de Erebegraafplaats. Tijdens de Eerste Wereldoorlog werd het kerkhof te Over veen gesloten. Een aantal families wenste zijn doden naar Bloemendaal te doen overbrengen. Met de opgravingen en andere voorbereidende werkzaamheden werd in 1918 een be gin gemaakt. Vaak jaren tevoren waren de overledenen in de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 76