Ten geleide De Haarlemse smid en rederijker Laurens van Elstland vertrok in 1667 naar Batavia. Daar maakte hij in 1693 een gedicht, waarin hij in gedachten door het Haarlem van zijn jeugd wan delde. De heer Bostoen, die dit gedicht in Parijs ontdekte, doet ons kennis maken met deze wel heel bijzondere tijdgenoot. Van Elstlands wandeling kan, met dit Jaarboek in de hand, nog goed nagewandeld worden, in een binnenstad, waar nog steeds de Grote of St.-Bavo Kerk en de torens van de Nieuwe en Ba- kenesserkerk de skyline bepalen. Er is sinds Van Elstlands tijd maar één hoog bouwwerk bijgekomen, namelijk het waren huis v&d. Op de achtergronden van de bouw van dit 'winkel paleis' gaat de heer Uittenhout uitvoerig in. Van gemeentewege werd bij de plannen rond de bouw van v&d een niet onbelangrijke rol gespeeld door de toenmalige directeur Openbare Werken, L.C. Dumont. Dumont heeft een duidelijk stempel gezet op het Haarlem zoals we dat nu ken nen, maar veel was er tot dusver niet over hem geschreven. De heer Spijkerman voorziet in deze leemte in de Haarlemse ge schiedschrijving. Tevens wordt er in dit jaarboek onder meer weer aandacht be steed aan de omgeving van Haarlem: Overveen en Haarlem- merliede en Spaarnwoude. Bijdragen voor het volgende Jaarboek ziet de redactie met be langstelling tegemoet. Zij dienen uiterlijk 15 oktober 1993 in het bezit te zijn van de redactiesecretaris. Auteurs die hun tekst op diskette willen aanleveren, wordt verzocht in een vroegtij dig stadium contact op te nemen met de redactiesecretaris: p/a Gemeentearchief, Jansstraat 40, 2011 rx Haarlem, tel. 023- 319337- De redactie W. Helversteijn H. Spijkerman F.W.J. Koorn, redactiesecre- A.G. van der Steur taris K.C. Schuyt B.C. Sliggers C. van Steijnen L.J.H. Vroom 7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 7