steen en een gigantische borstel die boven de uitgang hangt met het bijschrift: Ik ben wat groot dat is wel waar, Die met mij schrapt is spoedig klaar. Ook het Humoristisch Album richt zijn pijlen op de tentoon stelling en zijn bijverschijnselen. Haarlem is met groen en vlaggen versierd alsof de stad zich als hoofddepot voor de nieuwe haring heeft aangeboden. De goede oude deftige stad zit verbazend ingeregen in dat vlaggepak dat haar zeer hin dert; 't is zo wat alsof een heer, die altijd in 't zwart gekleed is, b.v. een aanspreker of bidder (voor zoo verre die een heer is), in eens in een harlekijnpak wordt gestoken waarin hij luchtige sprongen en capriolen moet maken. Moeten we het aan Rotterdamse naijver toeschrijven, dat het Humoristisch Album schrijft, dat de Haarlemse restaurateurs het er op aan legden de mensen voor den duurst mogelijken prijs zoo slecht mogelijk te voeden of honger te laden lijden? Evenals De Ne- derlandsche Spectator maakt het Humoristisch Album zich vrolijk over een aantal inzendingen. Bijvoorbeeld over de kamperpot met deksel die ingezonden werd door de heer En gelen uit Den Bosch, die echter overtroffen werd door de dubbele privaatinrichting met twee spruiten en een alsbuis van de heer Draaisma te Deventer. De talloze bezemvarian ten, van tapijtbezem en voetschuier tot badborstel, pijpen- schoonmaker en pianostoffertje. Een zinkwerker die zijn vir tuositeit toont in de vorm van een gegoten uil. Een pruikemaker die een oudemannenhoofd inzond en de befaam de Leidse kapper Knaap die een dameskapsel met bloemen inzond: Dit kapsel op een kant gewerkt is geschikt voor da mes, die dun van haar zijn en zich zelve met weinig moeite wenschen te kappen. Karikatuur in Humoristisch Album 1861. «TOONSTELLING TE EEN BEZOEK ïtjen me zelf nu toe tocli de tentoonstelling gaan duur is? Oom en tante, dacht ik, zullen xoel een p je moet volstrekt geen complimenten maken toe een hotel afstappen waar hel zoo deren hehben, en daar zijn we nu en zijn met alles tevreden wal je 85

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 85