Manke duivel Maar de speldeprikken van de Spectator en het Humoristisch Album zijn maar kinderspel in vergelijking met de mokersla gen die het kritische weekblad Asmodée uitdeelt. De lezer wordt daar een blik gegund achter de fajade die de brave bur gerlijke persorganen helpen oprichten. Asmodée is de naam van een manke duivel die door de mu ren en de daken heen kan kijken en die derhalve over allerlei informatie beschikt die normaliter in het duister blijft. De dui vel is de naamgever van een gerenommeerd oppositie- en schandaalblad. Op 17 juli 1861 bevat Asmodée een artikel met de titel De In dustrie-prei te Haarlem. De aanhef van het artikel relativeert de opgetogen verslagen van de correspondent van de nrc duchtig. Het Venetiaanse gondelfeest vertoonde aken en vlet ten en zand- en modderschuiten en pramen, maar geen enkele gondel (wat de afbeelding in het Nederlandsch Magazijn ook moge suggereren). Dat Oostenrijkse muziekcorps werd zo duur betaald, dat de leider ervan vijfhonderd gulden aan de armen kon geven gelijk men een paar kwartjes aan de dienst boden geeft als men ergens gelogeerd heeft. De prins, die van plan was enkele dagen in Haarlem te blijven, verliet de stad weer na een paar uur, omdat men verzuimd had appartemen ten voor hem in gereedheid te brengen 3). Het concert dat op 8 juli in de Hertenkamp gegeven werd door een Oost-Prui sisch orkest werd een chaos omdat in de buurt ook allerlei draaiorgels zich lieten horen. En wat die illuminatie betreft: het Hertenkamp was in de rondte verlicht, maar de Hout zelf was geheel duister, en dit had tot gevolg, dat er velen strui kelden of tegen boomen aanliepen, zoodat zij zich deerlijk be zeerden en denzelfden avond nog de hulp van de heelkunde moesten inroepen, terwijl er ook velen, zeer velen struikelden en VIELEN, welke dezelfde hulp misschien al mede noodig zul len hebben maar dan eerst-over negen maanden... Asmodée deelt niet de overtuiging dat de nijverheidsfeesten gunstig zijn voor Haarlem. Voordeel zullen ze slechts bren- De afvaart van het gondelfeest zoals die werd afgebeeld in Tentoonstelling-Nieuws nr 3. 86

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 86