Een tramtrein uit Zandvoort passeert op weg naar Haarlem het viaduct over de spoorlijn Haarlem-Leiden. Op de achtergrond nadert een stoomtrein richting Leiden; ongeveer 1904. De te volgen routes kunnen we als volgt nader beschrijven. Beginnende met de Ceintuurlijn, waarvan de in beide richtin gen te berijden route haar beginpunt zou krijgen op het Sta tionsplein. Deze liep via Jansweg, Jansstraat, Riviervismarkt, Klokhuisplein, Damstraat, Spaarne, Turfmarkt, Kampervest en Kleine Houtweg naar het Brongebouw aan de Paviljoens laan. Vandaar stak de baan schuin over het open veld van het Provinciehuis naar de Dreef en liep vervolgens via Haze- paterslaan, Wagenweg, Koninginneweg, Wilhelminapark, Kinderhuisvest, Kenaupark en Rozenstraat naar het Stations plein. De lijn naar Zandvoort had haar Haarlemse beginpunt bij het Herenhek (oostelijk deel van de huidige Tempelierstraat) en liep verder langs de dank zij de tram ontstane Tempeliers- straat, Wijde Geldeloze Pad, naar de Leidsevaart. Daar wer den op een toen nog in de gemeente Heemstede gelegen ter rein remises, werkplaatsen en een elektrische centrale ge bouwd. Daarbij had de enet geen geluk: bij de storm op 13 januari 1899 werden gedeelten van de in aanbouw zijnde gebouwen weggeblazen, hetgeen verder doorwerkte in een vertraging van het in dienst brengen van de tramlijnen. Even verderop diende de spoorbaan van de lijn Amsterdam- Rotterdam te worden gekruist. Het was een eis van de hsm dat dit niet a niveau mocht geschieden, zodat de enet ge noodzaakt was een uiterst kostbare hoge brug te bouwen om de trams verder richting Zandvoort te kunnen leiden. De hsm had zelfs geëist, dat het viaduct extra hoog moest zijn in ver band met een eventuele toekomstige elektrificatie van de spoorlijn, waarbij ruimte moest zijn voor een bovenleiding. Aan de westzijde van het viaduct liep de tram grotendeels op eigen baan, iets ten noorden van de straatweg naar Zandvoort 95

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 95