DRS. H. BEIJER Het scheepsmodel van het Schonenvaardersgilde in het Frans Halsmuseum Haringbuis op de nering. (detail uit een anonieme gravure van omstreeks 1600, Rijksprentenkabinet Amsterdam, bron: De Groot en Vorstman, Zeilschepen; prenten van de Nederlandse meesters van de zestiende tot de negentiende eeuw (Maarssen, 1980), nr. 36) Sinds de expositie 'Terugkeer van de Meesters', die in het voorjaar van 1992 in het Frans Halsmuseum te zien was, toont het museum met gepaste trots een zeldzaam zestiende-eeuws scheepsmodel. Het staat nu in een vitrine, maar het is oor spronkelijk gemaakt om te hangen in een ruimte, waar het Schonenvaardersgilde bijeen placht te komen, hetzij in een ka pel van de Bavo, hetzij in een vergaderlokaal. Het scheepje, waarvan onder meer de stengen van de fokkemast en de grote mast geknakt waren (met alle gevolgen van dien voor de tuiga ge), werd in de jaren 1990 en 1991 gerestaureerd door A.H. Kramers, die bij zijn werkzaamheden de sporen van op zijn minst vijf voorgaande restauraties aantrof. De romp van het model stelt onmiskenbaar een haringbuis voor met zijn zware berghouten en de twee verticale stijlen (de 'geesten') op elk van de boorden, waartussen de rol draaide waarover de netten via de nettenpoort in de verschansing binnenboord werden ge trokken. Ook bij het model hangt een net overboord, waarin nu een harinkje gevangen zit, dat bij de restauratie tussen de twee dekken werd aangetroffen. Het scheepje heeft een platte spiegel, waarop onder het Hol landse wapen en drie ramen de scheepsnaam 'D' Beschermer' 9

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1992 | | pagina 9