dat men er zich even goed een denkbeeld van zou gemaakt hebben, hoe het standbeeld er uit zou zien, wanneer men het zorgvuldig aan aller oog onttrokken had, als thans nu het, ofschoon omwonden met stroo, gedurende twee maan den in alle vormen te zien is voor ieder... Leepe commissie! Kennelijk trok men zich de kritiek op de premature onthul ling aan, want een week later berichtte Asmodée over een nieuw getroffen voorziening. Maar ook nu was het weer niet goed: De nieuwe Lourens Coster op de markt te Haarlem staat thans niet meer gehuld in het pak, dat hem op een geelen beer deed gelijken, maar is nu in... eenzak gestoken... De Commissie is tot deze gewigtige gebeurtenis, welke om streeks vier uur in den morgen plaats vond expresselijk naar Haarlem gekomen... Door het dadelijk te doen had men de illusie niet ontno men; door het te doen nadat men door een draai om de ooren en een stomp in de oogen, zoo als van Lennep zegt, op ongeschiktheid is gewezen, maakt men zich dubbel be- lagchelijk, terwijl men eindelijk door vader Coster in een zak te steken eene beleediging aan zijne nagedachtenis doet en zulks misschien uit courteoisie jegens een ontaar den zoon... Personen, die zich vroeger schuldig maakten aan de mis daad, waarom de stad Sodom verwoest werd, werden in een zak gestoken en verdronken... Dit tot opheldering van het nieuwe standbeeld in een zak. En nog was het leed niet geleden. Op n juni berichtte Asmodée over de verplaatsing naar de hortus van het oude Costerbeeld, dat jarenlang vuil en met kapotte neus de ver wondering van landgenoten en vreemdelingen wekte over de Nederlandse beeldhouwkunst. De behandeling van het nieuwe beeld wordt als volgt geresumeerd: 1 werd het beeld van top tot teen in stroo gewikkeld, het geen sommige nadenkenden op de gedachte bragt, dat de Nederlandsche drukpersvrijheid thans gepersonifieerd werd door een stroopop. 2 stopte men het daarna in een zak... Dat geschiedde stel lig uit een onoverwinbare neiging van sommige leden der commissie om alles in den zak te stoppen. 3 toen die zak door de baldadige straatjeugd was in den brand gestoken, timmerde men er een houten gevaarte om heen, hetwelk veel gelijkenis heeft met een grooten katten bak, die lek is... Met belangstelling ziet het publiek nieuwe beeld-omhulsels

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 106