Op de aankomst van den stoet daar in de Spaarne-kom, En wier vergeefsch geduld ontaardt in spijt en klachten, Omdat de vlootvoogd zei: we keeren vroeger om. (Uit: 'Watermuziek') Woensdag 16 juli Het eerste programmapunt was een optocht van letterzet ters en drukkersgezellen naar de dobbelsteen in de Hout. Enkele uren vertraging werd opgelopen omdat in Amster dam niet voldoende rijtuigen bij het spoor beschikbaar wa ren om de collega's uit Amsterdam en de rest van de wereld te vervoeren. Alle activiteiten werden die dag geteisterd door hevige regen- en onweersbuien. Bij het begin van de optocht kletterde het drie kwartier en het begon opnieuw zodra bij een tussenstop een speech (een speech, waarvan de kortheid de grootste deugd was) uitgesproken was. Even ontstond er in de Hout grote verwarring toen men beschut ting zocht voor een onweersbui, maar door de ordecommis sarissen werd men overgehaald te blijven waar men was. Gedurende de plechtigheid bij het monument in de Hout dacht niemand aan de uitvinding van de boekdrukkunst: de gedachten werden afgeleid door het geweldig kletteren en plassen des regens. En geen wonder, de hui die eerst op het digtbegroeide bosch, later op de druipende zijden scher men, en eindelijk daar af weder op de hoeden, schouders en ruggen der nu voor goed jammerende feestelingen klette rend stroomde, maakte alle andere denkbeelden dan die van "tot op het hemd nat te zullen worden" onmogelijk. Het aangeheven feestlied stierf weg in het gedruis van de regen. Nogal wat feestelingen wensten inmiddels de hele zaak naar de drommel. Mr. Johan Enschedé hield een speech, die door de gezellen heel mooi gevonden werd, toen hij uit gesproken was. W.J. van Zeggelen bewaarde de herinnering aan de samen komst bij het 'grauwe doosje' in de Hout als volgt: Schaart u, waarde feestelingen, Schaart u om het steenen sticht: 't Uur is daar om 't uit te zingen Wat u op het harte ligt. Schaart u allen in het ronde Onder t lieflijk lommerdak, Dat uw loflied luid verkonde 't Licht, dat Coster hier ontstak. I 10

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 110