Stadsdoelen deel, omdat ze de prijs van 1,50 exclusief wijn te hoog vonden. Mommaas vond zijn Amsterdamse collega J. Breeman bereid verslag te doen. Na bijna twee uur wachten konden de hongerige typografen eindelijk aan tafel. Meteen viel al het schrale dessert op, dat de tafels reeds sierde. De Leidse delegatie kon pas na veel inschik ken een plaats vinden. In al dien tijd die deze eerste ver warring had gekost, was er echter tot elks verwondering, nog bijna niets opgebragt. Maar die verwondering steeg tot verbazing, toen men in een uur tijds niets dan eene wafel achtige, koude soep, die in een hoeveelheid van vier lepels werd toegediend, op de tafel ontving. Het spreekt van zelve dat hierop aanmerkingen werden gemaakt, want de hand werksman weet wel het best de som van 1,50 te waarde ren, en werpt niet gaarne zijn werkloon, voor dezen dag tot uitspanning besteed, in het water. Dan, alle 1 eclames baat ten niets, en wij kregen niet dan bijtende en schampere ant woorden van hen, die toch voor eene betere behandeling hadden moeten zorgen. Met verbazing werd opgemerkt, dat intusschen een der bedienden, die op eene andere plaats dubbel zoo hoog noodig was, zich onledig hield met geld voor den wijn te ontvangen. Amsterdam nam daarop het woord en vroeg met verwondering, waarom dit geschiedde, daar het toch overbekend was, dat de Commissie totfeest- regeling vier (zegge vierankers wijn ten geschenke had gegeven? Het Haarlemsche bestuur beet de vragers toe: "dat de eerst gebruikte wijn betaald moest worden, doch dat later de beloofde en reeds ontvangen wijn op tafel zou komen." Na veel protest werd de geldophaling gestaakt. Na de mondjesmaat toegediende soep bleek ook de hoeveel heid aardappels ontoereikend. Wijselijk had de organisatie vooraf voor de maaltijd laten betalen. '0> In de loop van de middag, voorafgaand aan de maaltijd, trokken de typografen opnieuw in optocht door de stad. Meegevoerd werd een drukpers die volgens sommige ver slagen in werking was en ter plekke een feestgedicht druk te, maar volgens Asmodée kon men het ding niet aan de gang krijgen en was men zo verstandig geweest het vers reeds vooraf te drukken. De tekst van het gedicht luidde: Haarlem's volk! houd steeds in waarde 't Standbeeld, op uw Markt gerigt, Hem ter eer, die heel onze aarde Roem, beschaving gaf en licht; Doel dat Beeld u steeds bedenken, Dat op uw zoo schoonen grond 115

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1993 | | pagina 115